Jarmark Bożonarodzeniowy w Nieporęcie

Data publikacji: 13.12.2021

50-lecie pożycia małżeńskiego

15 listopada 2021r. Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur, Przewodnicząca Rady Gminy Nieporęt Bogusława Tomasik wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Małgorzatą Gajdą, gościli w murach urzędu niezwykłych jubilatów – pary, które obchodziły 50-lecie pożycia małżeńskiego. Małżonkowie odebrali medale pamiątkowe Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy jubilaci otrzymali również upominek od Gminy Nieporęt – akwarele przedstawiające Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie autorstwa Jolanty Drozd. Złote gody to okazja do wyrażenia podziwu i gratulacji. Jesteście Państwo wzorem do naśladowania, trzonem naszej społeczności oraz najlepszym dowodem na to, jak wielką wartością jest wzajemna miłość, szacunek i wsparcie. Wszystkim parom małżeńskim życzymy dużo zdrowia, radości z dzieci, wnuków i prawnuków oraz kolejnych wspólnie przeżytych rocznic. Uroczystość mogła się odbyć bez użycia maseczek, gdyż wszystkie przybyłe pary są w pełni zaszczepione.

V Bieg Niepodległości

11 listopada już po raz piaty odbył się Bieg Niepodległości w Gminie Nieporęt. Gospodarzami imprezy byli Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur oraz Proboszcz Parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym ksiądz Tomasz Osiadacz. O obsługę techniczną biegu zadbała Fundacja Festiwal Biegów oraz wolontariusze, czyli uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie Pierwszym i ze Szkoły Podstawowej w Józefowie.

Uczestnicy ze względu na wiek i dystans biegowy mogli startować w jednym z czterech wyścigów: na 400 m, 800 m, 5,6 km oraz biegu głównym na 10 km. Na starcie pojawili się nie tylko biegacze z naszej gminy czy powiatu, ale i z dalszych zakątków kraju. Nie zabrakło biegowych celebrytów. W biegu na 5,6 km wystartowała rekordzistka świata w biegach długodystansowych Patrycja Bereznowska. Bez względu na wiek, czy pokonany dystans wszyscy doskonale się bawili. Na biegaczy i ich kibiców na placu przed kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym czekał wspaniały, gorący poczęstunek oraz mnóstwo słodkości, w tym tort w kształcie Polski! Sponsorami V Biegu Niepodległości w Gminie Nieporęt byli: KK POL, Lantmännen Unibake, Pracownia Cukiernicza Sieradzcy, „Ranczo Bena”, „Sala Grand”, Restauracja Soprano, Dom Handlowy ANNA.

10 – 11 listopada 2021 – tak świętowaliśmy 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Tegoroczne obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości już za nami. Pogoda była wspaniała. Obchody Święta Niepodległości w Gminie Nieporęt rozpoczęliśmy 10 listopada od złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur,  Dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach płk dypl. dr inż. Piotr Waniek, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie ksiądz Władysław Trojanowski oraz uczniowie, nauczyciele i dyrekcja ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach. Następnie Wójt Gminy Nieporęt uczestniczył w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej, otrzymanej  z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 r.  Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie ksiądz Władysław Trojanowski. W uroczystości udział wzięli również Radni Gminy Nieporęt: Ewa Broszkiewicz, Wojciech Saks, Konrad Szostek, Sołtys Wólki Radzymińskiej Monika Piotrowska, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Lidia Wize, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wólce Radzymińskiej Marta Maliszewska, nauczyciele i najmłodsi wychowankowie. Tablica znajduje się przed szkołą w Wólce Radzymińskiej. Jest to jedno z miejsc upamiętniające wydarzenia wojenne związane z Bitwą Warszawską 1920 roku. Przez cały dzień na Placu Wolności odbywał się Piknik Historyczny dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Dzieci z gminnych  szkół i przedszkoli mogły obejrzeć wojskowe eksponaty, posłuchać wykładu o broni czy pokręcić się na dziale przeciwlotniczym.  Wieczorem odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Po mszy odczytany został Apel Pamięci Oręża Polskiego, a następnie zaproszeni goście złożyli  kwiaty pod pomnikiem na Placu Wolności. W uroczystościach udział wzięli:

ksiądz proboszcz Władysław Trojanowski

płk dypl. dr inż. Piotr Waniek  Dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach,

Komendant Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Sił Zbrojnych płk Robert Pazur

Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych pod dowództwem Porucznika Jakuba Stępniaka 

2 Szwadron 11 pułku Ułanów Legionowych  z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Nieporęt  Piotrem Pietruchą

Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Anna Brzezińska

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego  Robert Wróbel

Komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Legionowie starszy  brygadier  Radosław Parapura

Komendant Komisariatu Policji w Nieporęcie Pani  komisarz  Aneta Wasiluk

Radni Powiatu Legionowskiego – Pani Agnieszka Powała  i Pan Wiesław  Smoczyński

Przewodnicząca Rady Gminy Nieporęt Pani Bogusława Tomasik,  Radni  i Sołtysi Gminy Nieporęt

Zasłużeni dla Gminy Nieporęt : Henryka Galas, Elżbieta Kotowska, Marian Oszczyk, Zenobia Sołtys, 

Beata Wilk

11 listopada już po raz piaty odbył się Bieg Niepodległości w Gminie Nieporęt. Gospodarzami imprezy byli Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur oraz Proboszcz Parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym ksiądz Tomasz Osiadacz. O obsługę techniczną biegu zadbała Fundacja Festiwal Biegów oraz wolontariusze, czyli uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie Pierwszym i ze Szkoły Podstawowej w Józefowie.

Uczestnicy ze względu na wiek i dystans biegowy mogli startować w jednym z czterech wyścigów: na 400 m, 800 m, 5,6 km oraz biegu głównym na 10 km. Na starcie pojawili się nie tylko biegacze z naszej gminy czy powiatu, ale i z dalszych zakątków kraju. Nie zabrakło biegowych celebrytów. W biegu na 5,6 km wystartowała rekordzistka świata w biegach długodystansowych Patrycja Bereznowska. Bez względu na wiek, czy pokonany dystans wszyscy doskonale się bawili. Na biegaczy i ich kibiców na placu przed kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym czekał wspaniały, gorący poczęstunek oraz mnóstwo słodkości, w tym tort w kształcie Polski! Sponsorami V Biegu Niepodległości w Gminie Nieporęt byli: KK POL, Lantmännen Unibake, Pracownia Cukiernicza Sieradzcy, „Ranczo Bena”, „Sala Grand”, Restauracja Soprano, Dom Handlowy ANNA.

Zapraszamy do obejrzenia szerszej galerii zdjęć z V Biegu Niepodległości: https://www.nieporet.pl/galeria/v-bieg-niepodleglosci/

Otwarcie OGRODU RYBAKA

17.10.2021 r. po mszy świętej dla dzieci, Wójt Gminy Nieporęt Maciej Mazur wraz z Panią Alicją Sokołowską Zastępcą Wójta Gminy Nieporęt oraz mieszkańcami, radnymi, sołtysami oficjalnie otworzyli Ogród Rybaka – plac zabaw i rekreacji w centrum Nieporętu. Ksiądz proboszcz Władysław Trojanowski poświęcił plac, po czym najmłodsi mieszkańcy naszej gminy przecięli wstęgę zrobioną z kolorowych motyli. Była wata cukrowa, ogromne bańki mydlane, mnóstwo animacji dla dzieci. Także nasi seniorzy dobrze się bawili. Razem z profesjonalnym instruktorem mogli przetestować urządzenia do rehabilitacji ruchowej. Przewodnicząca Rady Gminy Bogusława Tomasik,
która jest z zawodu pielęgniarką, mierzyła wszystkim chętnym poziom cukru we krwi i ciśnienie.

Jubileusz 10-lecia zespołu „Młodzież 50+”

8 października 2021r. w filii GOK w Stanisławowie Drugim chórzyści i zaproszeni goście celebrowali 10. rocznicę powstania zespołu wokalnego. W uroczystościach udział wzięli: Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur, Zastępca Wójta Gminy Nieporęt Alicja Sokołowska, Przewodnicząca Rady Gminy Nieporęt Bogusława Tomasiki, Sekretarz Marszałka Województwa Mazowieckiego Emil Sawicki, Przewodnicząca legionowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Danuta Andrzejewska, Sołtys Stanisławowa Drugiego  Andrzej Bielski,  Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie ksiądz Tomasz Chciałowski oraz śpiewacy z „Echa Nieporętu”. Członkowie zespołu „Młodzież 50 +” zostali uhonorowani medalem PRO MASOVIA nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Chórzyści uczcili swój jubileusz uroczystym koncertem i wspaniałym tortem przygotowanym osobiście m.in. przez członkinie zespołu „:Młodzież 50+” oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Data publikacji: 11.10.2021 r.

Poświęcenie, nadanie i przekazanie sztandaru LO im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym

13 września 2021 roku odbyły się uroczystości poświęcenia, nadania i przekazania sztandaru Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym. To dzień szczególny, bo właśnie tego dnia świętujemy również 100. rocznicę urodzin patrona szkoły. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez księdza Tomasza Osiadacza, proboszcza Parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym, na której nastąpiło poświęcenie sztandaru. Następnie poczty sztandarowe przemaszerowały do szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Po przekazaniu sztandaru nastąpiło ślubowanie uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego.

Pamiętamy o Pilotach Polskiego Bombowca PZL.37 ŁOŚ

7 września uczciliśmy pamięć pilotów polskiego bombowca PZL. 37 ŁOŚ – zestrzelonych nad Wólką Radzymińską. Obecni na uroczystości byli: Alicja Sokołowska – Zastępca Wójta Gminy Nieporęt, Bogusława Tomasik – Przewodnicząca Rady Gminy, Ewa Broszkiewicz – Radna , Andrzej Olechowski – Radny, Marta Maliszewska – Dyrektor SP w Wólce Radzymińskiej, Monika Piotrowska – Sołtys Wólki Radzymińskiej, Przedstawiciele Nieporęckie Stowarzyszenie, harcerze z 14 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych im. rtm. Witolda Pileckiego, mieszkańcy Wólki Radzymińskiej. Polski bombowiec PZL.37 Łoś 16 eskadry zestrzelony został 7 września 1939 roku podczas walki z niemieckimi Messerschmittami. Śmierć poniosło wówczas czterech polskich pilotów. Byli to: ppor. Władysław Kołdej, dowódca załogi, kpr. Konrad Pysiewicz, ppor. Wacław Cierpiłowski, kpr. Kazimierz Wielgoszewski. Cześć Ich Pamięci.

7.09.2021 r.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Od hymnu narodowego i złożenia kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności w Nieporęcie rozpoczęliśmy gminne obchody 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, skierowałem do zgromadzonych gości i mieszkańców przemówienie okolicznościowe. Dariusz Wróbel z Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne przypomniał zebranym historię pierwszych dni wojny na terenie Gminy Nieporęt. W asyście harcerzy z 14 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych. im. rtm. Witolda Pileckiego, złożyliśmy na Cmentarz w Nieporęcie kwiaty przy grobach żołnierzy AK, Bronisława Tokaja oraz przy grobie nieznanego żołnierza. Oddając hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny, pamiętaliśmy również o wszystkich cywilach, którzy stracili życie w wojennej zawierusze. Uroczystości zakończyliśmy w Zegrzu Południowym, gdzie przy tablicy Szarych Szeregów oddaliśmy hołd najmłodszym uczestnikom walk.

1.09.2021 r.

Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

14 sierpnia 2021 roku w 101. Rocznicę Bitwy Warszawskiej uczciliśmy pamięć poległych na naszej ziemi bohaterskich obrońców Ojczyzny. Gminne obchody rozpoczęliśmy składaniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Następnie oddaliśmy hołd żołnierzom 28. Pułku Strzelców Kaniowskich oraz ich dowódcy kapitanowi Pogonowskiemu. Mszę Świętą polową pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej koncelebrował ks. Władysław Trojanowski i Tomasz Osiadacz. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych Gości m.in: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pani Bożena Żelazowska, Przedstawiciel Ministra Obrony NarodowejDyrektora Gabinetu Politycznego – Pan Łukasz Kudlicki, Dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach -Pułkownik doktor inż. Piotr Waniek, Przedstawiciel generała dywizji Krzysztofa Radomskiego Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – Pułkownik Piotr Fajkowski, Zastępca dowódcy Ośrodka Rozpoznania Obrazowego – Pułkownik Rafał Dąbrowski, Zastępca komendanta Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Sił Zbrojnych w Białobrzegach – Pułkownik Piotr Cieślak, Major Michał Nadolski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Generał Piotr Czerwiński, Pułkownik rezerwy Jerzy Stwora, Pułkownik rezerwy Wiesław Bieliński, Komendant Powiatowy Policji w Legionowie – Inspektor Anna Jędrzejewska-Szpak, Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie- inspektor Marcin Szyndler, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie- młodszy brygadier Karol Mendak, Radny Województwa mazowieckiego – Stefan Traczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Serock – Artur Borkowski, Zastępca Burmistrza Radzymina – Krzysztof Dobrzyniecki, Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Radzymin – Wiesław Solarz, Członek Zarządu Powiatu wołomińskiego – Paweł Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady powiatu wołomińskiego – Cezary Wnuk, Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Zbigniew Czaplicki, Przewodnicząca Rady Gminy Nieporęt – Bogusława Tomasik, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Nieporęt – Piotr Pietrucha, Radni, Sołtysi Gminy Nieporęt oraz radni powiatów legionowskiego i wołomińskiego, Przedstawiciele Nadleśnictwa Drewnica – leśniczy Jerzy Dyło oraz podleśniczy Michał Zwierzchowski, Prezes Zarządu Ochrony Pamięci Armii Krajowej ” Brzozów”-Wojciech Jeute, Sekretarz Zarządu Ochrony Pamięci Armii Krajowej ” Brzozów” – Marek Chojnowski, Zasłużeni dla Gminy Nieporęt: Zenobia Sołtys, Henryka Galas, Beata Wilk, Wiesław Smoczyński, Marian Oszczyk oraz Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie Pani Bernadeta Stwora, Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne- Prezes Konrad Szostek, Towarzystwo Przyjaciół Radzymina -Prezes Jan Wnuk, Towarzystwo Przyjaciół Nieporętu oraz autor książki „Nieporęt w Bitwie Warszawskiej 1920 roku” Mirosław Pakuła.

W uroczystości udział wzięły również poczty sztandarowe, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele szkół, stowarzyszeń i partii politycznych, harcerze, zuchy, młodzież, mieszkańcy gminy oraz wszyscy, którzy przybyli.

15 sierpnia o godz. 12:00 w Kościele pod wezwaniem N.M.P Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Złożono również kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

🇵🇱 1 sierpnia 2021r. w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur razem z Przewodniczącą Rady Gminy Nieporęt Bogusławą Tomasik oraz zgromadzonymi gośćmi oddał hołd bohaterskim Powstańcom. Tuż przed godziną „W” złożono kwiaty w miejscach pamięci: na cmentarzu przy grobie żołnierzy AK, Bronisława Tokaja oraz przy pomniku na Placu Wolności w Nieporęcie. O 17:05 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77.Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

Zasłużeni dla Gminy Nieporęt

28 czerwca 2021 roku w Urzędzie Gminy Nieporęt odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy, podczas której Wójt Gminy Nieporęt Maciej Mazur wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Bogusławą Tomasik, wręczyli pamiątkowe medale i akty nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Gminy Nieporęt”.

Uchwałą Rady Gminy tytuł honorowy „Zasłużony dla Gminy Nieporęt” otrzymali:

Pan Wiesław Smoczyński

Pani Henryka Galas

Pani Elżbieta Kotowska

Pani Beata Wilk

Pani Barbara Kawka

Pan Mieczysław Stańczak

Pan Marian Oszczyk