Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości

100-lecie Odzyskania Niepodległości w gminie Nieporęt

Wyjątkowe w tym roku Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w gminie Nieporęt patriotycznie, sportowo i kulturalnie, a przede wszystkim z radością i dumą. I nigdy jeszcze biało-czerwona flaga nie budziła w nas tak wielkich, pozytywnych emocji.

9 listopada, od godzin porannych Plac Wolności przygotowany był na przyjazd uczniów oraz dzieci z przedszkoli. Czekało tu na nich wiele atrakcji w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, m.in. stoisko z biało-czerwonymi wiatraczkami, do własnoręcznego składania, malowanie laurki dla Polski, poszukiwanie skarbów z wykrywaczem metali, rzut „granatem” do celu, strzelanie z użyciem symulatora. Swoje stoisko miała 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego RSZ oraz Muzeum Wojska Polskiego. Żołnierze prowadzili z uczniami musztrę, organizowali dzieciom przejażdżki samochodem i ćwiczyli z nimi strzelanie. Pamiątką tego dnia będą zabawne zdjęcia z fotobudki, która oblegana była przez chętnych do pozowania w żołnierskich nakryciach głowy. O godzinie 11.11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego – wykonali go wszyscy zgromadzeni na Placu Wolności, dorośli oraz dzieci.

O godzinie 12 hymn zabrzmiał przy pomniku Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach, gdzie wójt Maciej Mazur, radni i sołtysi spotkali się z uczniami oraz dyrektorem i nauczycielami szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego złożyli przy pomniku żołnierzy walczących o wolność Polski wiązanki kwiatów.

Popołudniowe uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie, koncelebrowana przez księży proboszczów: Władysława Trojanowskiego, Tomasza Osiadacza i Marka Kozłowskiego oraz księdza wikariusza Marka Jeznacha. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe: 1 Brygady Pancernej, Związku Kombatantów RP i BWP w Legionowie, OSP w: Nieporęcie, Wólce Radzymińskiej i Kątach Węgierskich,  szkół podstawowych w Nieporęcie, Białobrzegach, Józefowie, Wólce Radzimińskiej oraz poczet flagowy szkoły w Stanisławowie Pierwszym. Piękną oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór Salve Regina. W dalszym ciągu obchodów na Placu Wolności, wójt Maciej Mazur powitał poczty sztandarowe, Kompanię Honorową 1 Brygady Pancernej, mieszkańców oraz gości, m.in. : posła na Sejm RP Jana Grabca, płka Piotra Wańkę, Dowódcę 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach,  płka Marcina Górkę, Dowódcę Ośrodka Rozpoznania Obrazowego, Prezesa Związku Kombatantów RP i BWP Cezariusza Kalinowskiego, st. brygadiera Mieczysława Klimczaka, Komendanta PSP w Legionowie. W przemówieniu wójt Mazur przypomniał, jak wielkiego wysiłku od społeczeństwa polskiego wymagała odbudowa ojczyzny po odzyskaniu niepodległości. Następnie odczytany został Apel Pamięci Oręża Polskiego i zabrzmiała salwa honorowa, po której delegacje w asyście harcerzy złożyły kwiaty przy pomniku pod Dębem Wolności. Oficjalne uroczystości zakończyła defilada Kompanii Honorowej i pocztów sztandarowych oraz pokaz sztucznych ogni. Kolejne atrakcje wieczoru to promocja książki „Gmina Nieporęt w latach 1918 – 2018, Setna rocznica odzyskania niepodległości” i spotkanie z jej autorami, a także wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych z zespołem „Młodzież 50+”. Rozgrzać można się było przy palących się koksownikach i parującej grochówce.

W sobotę, 10 listopada, świętowaliśmy najpierw sportowo – podczas III Biegu Niepodległości, którego start i meta zlokalizowane są przy kościele w Stanisławowie Pierwszym. Do wyboru były dystanse dla dorosłych na 10 km (atest PZLA) i 5 km, 3,5 km dla młodzieży oraz dla dzieci na 400 i 800 metrów. Wystartowało w nich blisko 450 osób! Idea świętowania na sportowo jest nam bardzo bliska, kolejne edycje Biegu Niepodległości mają coraz więcej uczestników. Zapraszają na niego Wójt Gminy Nieporęt Maciej Mazur  i ksiądz proboszcz Tomasz Osiadacz, a wielkiej pomocy w zapewnieniu sprawnego przebiegu  udzielają wolontariusze ze szkoły w Stanisławowie Pierwszym oraz absolwenci  gimnazjum, gminne jednostki OSP, Straż Gminna i Policja. Wielkie podziękowania należą się sponsorom biegu, firmom: KK-POL, Lantmannen Unibake, Rancho Bena, Sala Grand i Cukierni na Przyszłość – Wypieki Domowe. To dzięki ich wsparciu uczestnicy biegu mieli gdzie zaparkować samochody, mogli posilić się gorącymi potrawami oraz zjeść doskonałe ciasta i tort. W opinii uczestników, bieg był doskonale przygotowany, a medal, który otrzymał każdy biegacz, pięknie zaprojektowany.

W sobotnie popołudnie , Gminny Ośrodek Kultury zaprosił na przedstawienie „Gałązka Rozmarynu” według Zygmunta Nowakowskiego, w wykonaniu Teatru Obrzędowego. Reżyserem widowiska jest dyrektor GOK Bogusława Oksza-Klossi, a oprawę muzyczną przygotowała Bogusława Segiet. W prezentowanym fragmencie widzowie ujrzeli przedwojenną Kawiarenkę u Słowikowskiego w Kielcach, w której mieszkańcy dyskutują, wyrażają swoje nadzieje i obawy w związku z formowaniem się Legionów Piłsudskiego. Były piękne stroje, dużo piosenek i sporo humoru, jak to ma miejsce zawsze, gdy na scenie występuje Teatr Obrzędowy i jego trzy, a niekiedy nawet cztery pokolenia aktorów. Po spektaklu organizatorzy przygotowali dla widzów ognisko, a przy nim równie pięknie zabrzmiały wspólnie śpiewane piosenki patriotyczne.

Należy przypomnieć, że uroczystości z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości zorganizowane zostały we wszystkich gminnych szkołach, wspólnie też uczniowie śpiewali hymn państwowy. Filia GOK w Stanisławowie Drugim wraz ze Stanisławowską Inicjatywa Sąsiedzką zaprosili natomiast na program „My i Niepodległa” i koncert zespołu Młodzież 50+.
Serdecznie dziękujemy organizatorom gminnych uroczystości, sponsorom i wszystkim osobom, które wsparły je swoją pomocą. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom obchodów, za wspólne przezywanie wyjątkowego Święta Niepodległości.