Zawodnik UKS Pilawa brązowym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w klasie minibojer

Pojechał Maciej Krusiec zawodnik UKS Pilawa Nieporęt, uczeń warszawskiego gimnazjum, dołączył do nas Kuba Marczak, niestety w ostatniej chwili zrezygnowała z wyjazdu Bogusia Żulewska. Zawody mają odbyć się w Zatoce Kurońskiej, w miejscowości NERINGA na LITWIE. Przepiękne miejsce, geograficznie podobne do naszej Mierzei Wiślanej, tylko dużo większe. Różni się tym, że trzeba do niego dopłynąć promem.

Wyjechaliśmy raniutko w poniedziałek 18 lutego, przed nami było ponad 700 km. Jesteśmy na miejscu około godz.18.00. Zakwaterowanie, posiłek i spanie.
Następnego dnia rozpakowanie sprzętu, otaklowanie. Wychodzimy na lód o godzinie 11.00.
Na lodzie jest około 10 cm miękkiego, lekko mokrego śniegu, w zaspach nawet więcej.

Do latania musi być sporo wiatru, obecnie jest 6 m/s, może być za mało. Dzisiaj jest dzień treningowy. Próbujemy. Bojery jadą, ale nie wszystkim. Warunki są bardzo ciężkie. Trzeba dużych umiejętności i odpowiedniego przygotowania sprzętu.
20 lutego otwarcie regat o godz.10.00, start do pierwszego wyścigu o godz.11.00.

Warunki zmieniły się diametralnie. W nocy przybyło jeszcze trochę śniegu. Wiatru jest bardzo dużo, wieje stałe 8 m/s, w szkwałach 10 m/s. Zmieniło się podłoże, wczorajszy miękki śnieg zrobił się zbity i twardy. W tych warunkach potrzebne jest doświadczenie, umiejętności i odrobina szczęścia.

Udało się rozegrać trzy wyścigi, naprawdę w bardzo trudnych, chwilami niebezpiecznych warunkach.
MACIEJ KRUSIEC rywalizację tę zakończył po trzech wyścigach na TRZECIM MIEJSCU zdobywając BRĄZOWY MEDAL. Startowało prawie pięćdziesięciu zawodników z ośmiu krajów. Kubie, mimo ogromnego wysiłku i zaangażowania we wszystkich wyścigach nie udało się zająć miejsca na podium.

Regaty odbyły się w szczególnie trudnych warunkach (bardzo silny wiatr, lód z warstwą grubego, zbitego śniegu), dlatego należy docenić wyjątkowy wysiłek, zaangażowanie i poświęcenie zawodników oraz wolę rywalizacji fair play.
Nie pamiętam tak trudnych regat bojerowych.

Serdecznie pozdrawiam, trener żeglarstwa Janek Tomczyk