Awaryjne lądowanie samolotu pasażerskiego na Jeziorze Zegrzyńskim

Bliskie sąsiedztwo Jeziora Zegrzyńskiego i Portu Lotniczego Warszawa-Modlin stwarza możliwość tego typu ćwiczeń, a Jezioro Zegrzyńskie stanowi dogodną powierzchnię do wodowania awaryjnego samolotów.

Akcja rozpoczęła się w bazie ratowniczo-szkoleniowej Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Południowym. Na placu zwołany został apel, w którym udział wzięli ratownicy oraz zaproszeni goście. Z okazji Dnia Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zasłużeni członkowie tej organizacji zostali odznaczeni honorowymi odznakami, które odebrali z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Starosty Legionowskiego Jana Grabca.

Po oficjalnej części uroczystości ogłoszony został komunikat o awaryjnym lądowaniu samolotu pasażerskiego na wodach Jeziora Zegrzyńskiego. Wszystkie zebrane jednostki ruszyły do akcji. Służby WOPR-u i Straży Pożarnej przygotowały pas wodny i zabezpieczyły wodowanie. Na palcu powstał punkt medyczny, na potrzeby którego w błyskawicznym tempie rozłożone zostały namioty medyczne. Na miejsce dotarły także karetki i wozy strażackie. Z daleka słychać było warkot nadlatującego samolotu, który niebawem miał awaryjnie lądować na wodzie. Był to 6-osobowy, mały, kanadyjski samolot, przystosowany do wodowania. W tym czasie, w okolicy bazy ratunkowej, wylądował śmigłowiec medyczny. By urealnić akcję, do samolotu podpłynął statek z pięćdziesięcioma osobami na pokładzie, który miał symulować większy samolot. Pokrzywdzeni w wypadku zostali przewiezieni łodziami na teren bazy ratowniczej WOPR w Zegrzu Południowym.

W trakcie udzielania pomocy poszkodowanym okazało się, że na pokładzie samolotu jest terrorysta. Do akcji wkroczyły służby antyterrorystyczne oraz policja. Śmigłowiec policyjny krążył nad samolotem. Napastników obezwładniono, a zakładnicy zostali uwolnieni. Na tym zakończyły się ćwiczenia pod kryptonimem ZEGRZE 50

Takie symulacje to dobry sprawdzian dla służb ratowniczych oraz doskonała okazja sprawdzenia możliwości wykorzystania Jeziora Zegrzyńskiego do tego typu ćwiczeń.

Z okazji Dnia Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego składamy wszystkim ratownikom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym oraz aby wszystkie akcje ratownicze kończyły się szczęśliwie, a umiejętności ratowania ludzkiego życia przydawały się tylko podczas zawodów i pokazów sztuki ratownictwa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć