Tag Archive for: dzika plaża

Otwarcie kąpieliska na „Dzikiej Plaży”

W sobotę, 13 czerwca, rozpoczynamy sezon kąpielowy! Od godziny 10.00 otwarte będzie kąpielisko gminne na Dzikiej Plaży w Nieporęcie. Nad bezpieczeństwem kąpiących się będą czuwać ratownicy, codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Kąpielisko przygotowane zostało do użytkowania zgodnie z zaleceniami PSSE w Legionowie. Osoby korzystające z wypoczynku na plaży muszą pamiętać o zachowaniu obowiązujących środków ostrożności:

 • trzymać dystans 2 metrów od innych i unikać na plaży zatłoczonych miejsc,
 • dbać o czystość czyli wyrzucać śmiecie do koszy
 • dezynfekować ręce – środki do dezynfekcji będą udostępnione u ratowników i w pomieszczeniu z sanitariatami.

Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo w wodzie – bądźmy rozważni i pamiętajmy, że woda to nie jest nasze naturalne środowisko i kąpiąc się musimy zachować ostrożność!

Zdjęcie z archiwum UG Nieporęt.


Dzika Plaża – kąpielisko

Dzika Plaża – jedyne kąpielisko w powiecie

16 czerwca rozpoczyna się sezon kąpieliskowy na Dzikiej Plaży, najpopularniejszym miejscu wypoczynku i rekreacji nad Jeziorem Zegrzyńskim. Słowo kąpielisko ma  kluczowe znaczenie dla bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Fakt, że Dzika Plaża ma status kąpieliska świadczy przede wszystkim o tym, że organ prowadzący, w tym przypadku gmina Nieporęt, przeszedł skomplikowane procedury organizacyjne. Zgodnie z ustawą Prawo wodne, od 2011 roku kąpieliska to obiekty spełniające wysokie standardy bezpieczeństwa, w tym normy europejskie, które są stale monitorowane w trakcie trwania sezonu kąpielowego i odpowiednio zarządzane.

Jak organizuje się kąpielisko?

Mało kto wie, ze proces uzyskiwania statusu kąpieliska na rok następny zaczyna się już we wrześniu.  Niezbędna dokumentacja, którą należy zgromadzić, jest bardzo obszerna i wymaga czasu. Należy przedstawić m.in. potwierdzenie z Sanepidu o doskonałej jakości wody, przygotować we własnym zakresie dokument o profilu wody, który wymaga uzupełnienia tabeli, zawierającej 186 pozycji. Dokumenty te wysyła się celem uzgodnienia do 8 instytucji, w tym m.in. Wód Polskich, Urzędu Żeglugi Śródlądowej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Starostwa Powiatowego. Następnym etapem jest wystąpienie z wnioskiem do wójta i podjęcie przez Radę Gminy stosownej uchwały. Ale to jeszcze nie wszystko – należy uzgodnić z Sanepidem harmonogram poboru próbek wody, uzyskać od Urzędu Żeglugi Śródlądowej zgodę na  zamknięcie akwenu w celu wyznaczenia kąpieliska, wykonać operat wodno-prawny, zawrzeć umowę na ochronę ratowniczą na plaży, uprzątnąć plażę specjalistycznym sprzętem do przesiewania piasku i otrzymać pozwolenie wodno-prawne. Istotne jest też, że organizator kąpieliska zobowiązany jest do systematycznego badania jakości wody w czasie trwania sezonu i podawania wyników do publicznej wiadomości. Gwarantuje to bezpieczeństwo zdrowia osób kapiących się.

Nic dziwnego, że niewielu organizatorów wypoczynku decyduje się na przejście tej trudnej procedury i częściej widzieliśmy jedynie miejsca wykorzystywane do kąpieli, które zatwierdza rada gminy, a które dopuszczało Prawo Wodne. Dopuszczało, bo nowelizacja prawa ze stycznia tego roku wprowadziła istotne zmiany w tym zakresie. Teraz miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli mogą funkcjonować przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.

Cieszmy się więc, że mamy na terenie gminy Nieporęt bezpieczne kąpielisko, jedyne w powiecie i jedno z niewielu na Mazowszu, i możemy korzystać z pełnego sezonu kąpielowego.

2_kapielisko_dobre

Nieporęt zimą

Na najbliższe dni przewidywana jest prawdziwie zimowa pogoda. Możliwe są opady śniegu, a temperatura spadnie  poniżej 0o C. Przy takiej pogodzie wcale nie musimy siedzieć w domu i grzać się przy kominku. Wystarczy odpowiednio się ubrać , to na pewno nie zmarzniemy.

Zapraszamy na Dziką Plażę, gdzie pospacerujemy nad brzegiem zamarzniętego Jeziora Zegrzyńskiego. Z mola rozciąga się piękny widok na lodową taflę jeziora i śmigające po niej bojery i iceboardy. Odważniejsi, ze spadochronami i z silnikami na plechach, latają paralotniami. Po spacerze, możemy ogrzać  się przy szklance gorącej herbaty. Pięknie zimą wygląda również las. Gdy będzie wiecej śniegu możemy pobiegać na nartach, a dzieci z sankami na pewno znajdą dla siebie jakąś górkę. Przy odrobinie szczęścia możemy natknąć się na szukające jedzenia sarny, lisy lub zające. Do spacerów i na rowerową przejażdżkę zachęca również ścieżka nad Kanałem Królewskim. Czas spędzony na świeżym powietrzu na pewno nie będzie czasem straconym.

Gminny obiekt rekreacyjno i wypoczynkowy „Dzika Plaża” w Nieporęcie

„Dzika Plaża” w Nieporęcie, położona przy południowym wybrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego, to najchętniej odwiedzane przez turystów i mieszkańców miejsce. Piękna szeroka plaża, malownicze alejki spacerowe, tereny zielone, plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu oraz drewniane molo przyciągają nie tylko plażowiczów, ale również miłośników sportów wodnych. Plaża wyposażona jest w pełne zaplecze sanitarne, w bezpośrednim sąsiedztwie wody znajdują się także natryski. Na wypoczywających aktywnie czeka wypożyczalnia rowerów, skuterów wodnych oraz kajaków, jest to również doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu. Nad bezpiecznym korzystaniem z kąpieliska czuwają ratownicy WOPR. Zimą miłośnicy sportów zimowych mogą na zamarzniętej tafli uprawiać snowkite i jazdę na bojerach.

Zobacz pozostałe materiały dotyczące Dzikiej Plaży.

Bezpieczniej na drodze przy Dzikiej Plaży

Teren rekreacyjno-wypoczynkowy Dzika Plaża w Nieporęcie jest w sezonie letnim najbardziej popularnym miejscem wypoczynku nad Jeziorem Zegrzyńskim. Nasilony ruch pojazdów oraz duża liczba pieszych, chodzących poboczem, stwarzały zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Dążąc do unormowania sytuacji zarówno na drodze, jak i w ruchu pieszych, wójt Maciej Mazur zorganizował na początku 2014 roku spotkanie poświęcone bezpieczeństwu w rejonie ‘Dzikiej Plaży”, w którym udział wzięli m.in. ówczesny Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec – obecnie Wiceminister w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Komendant Powiatowy Policji w Legionowie. Po dokładnej analizie sytuacji na drodze, zapadła decyzja o konieczności zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu pieszym i pojazdów w rejonie „Dzikiej Plaży”. Zaplanowano wprowadzenie ograniczenia prędkości do 50km/h oraz ustawienie wygrodzenia, oddzielającego jezdnię od pobocza drogi, tak aby przechodzenie na drugą stronę ulicy odbywało się tylko po wyznaczonych przejściach dla pieszych.

Kolejnym krokiem było spotkanie robocze na Dzikiej Plaży w kwietniu 2014 r. z przedstawicielami MZDW w Warszawie oraz Policji Powiatowej w Legionowie, na którym ustalono konieczne do przeprowadzenia zmiany w organizacji ruchu.

Po wspólnym z MZDW w Warszawie ustaleniu zakresu niezbędnych robót drogowych, gmina Nieporęt zleciła wykonanie projektu stałej organizacji ruchu w rejonie „Dzikiej Plaży” w Nieporęcie.

W 2015 roku projekt ten został zatwierdzony w Urzędzie Marszałkowskim, po czym w maju 2015 roku gmina ponownie zwróciła się do MZDW w Warszawie o wykonanie przebudowy odcinka DW nr 631 i wprowadzenie zatwierdzonych zmian w organizacji ruchu w rejonie „Dzikiej Plaży”.

Prowadzona obecnie przebudowa odcinka DW nr 631 polega na wybudowaniu azylu na istniejącym przejściu dla pieszych, ustawieniu barierek zabezpieczających wzdłuż ulicy w rejonie przejścia oraz zmniejszeniu dopuszczalnej maksymalnej prędkości do 50 km/h, tj. obowiązującej w terenie zabudowanym.Kąpielisko Dzika Plaża bezpieczne

Bieżące monitorowanie stanu wody kąpieliska Dzika Plaża w Nieporęcie wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie, WOPR oraz pracownik Urzędu Gminy Nieporęt. Informacje o stanie czystości wody zamieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Nieporęt.
Kąpielisko Dzika Plaża w Nieporęcie jest jednym z pięciu na terenie województwa mazowieckiego. Pozostałe znajdują się w: Kącku (Staw Kąck), Żyrardowie (Zalew Żyrardowski), Kozienicach (Jezioro Kozienickie) i Płocku (Sobótka, Zbiornik Włocławek).

Obok nich funkcjonują jeszcze tzw. miejsca przeznaczone do kąpieli. Status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi ma ono lepszą bazę sanitarną, a ratownicy więcej sprzętu. Wszystkie akweny są monitorowane i badane przez sanepid, a aktualne informacje o stanie wód można otrzymać bezpośrednio u organizatorów i właściwych terenowo powiatowych inspektorów sanitarnych.Zaplanuj ostatni weekend wakacji z Gminą Nieporęt

 • „Nieporęckie Lato Muzyczne ”
  Koncert zespołu Camerata Vistula
  30 sierpnia 2014 r godz. 17.00
  Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporet-Pilawa
  Nieporet , ul.Wojska Polskiego 3
 • Volvo Warsaw Sailing Days
  Świeto Żeglarstwa i Sportów Wodnych
  Wielki Piknik Rodzinny i Regaty
  Hotel 500 Zegrze ul. Warszawska 31 a
  30 i 31 sierpnia 2014 roku od godziny 10.00
 • Piknik „Pożegnaj lato na Dzikiej Plaży w Nieporęcie ”
  30 sierpnia 2014 roku Dzika Plaża w Nieporęcie

  Studenci Akademii Finansów i Biznesu Vistula wraz z Gminą Nieporęt przygotowali wiele atrakcji dla odpoczywających.
  Od godziny 10:00 do 14.00 – zumba dla wszystkich, mecz pokazowy w piłce siatkowej kobiet, aerobik, konkursy z nagrodami, zawody sportowe w siatkówce plażowej – plażowicze kontra drużyna Sparty, konkursy i gry rekreacyjne z nagrodami.
  W programie także quizy z wiedzy o sporcie, zawody w przeciąganiu liny i karaoke. Gry i konkursy z nagrodami poprowadzi Vito Casetti (TVN). Każdy uczestnik imprezy otrzyma na pamiątkę wakacyjną eko-torbę z gadżetami.

Więcej informacji

Bezpieczeństwo na obszarach wodnych Gminy Nieporęt

Bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą to jeden z priorytetów w Gminie Nieporęt. W gminie położonej nad popularnym Jeziorem Zegrzyńskim, wszyscy uczniowie objęci są bezpłatną nauka pływania. Niezwykle istotne jest także przeciwdziałanie wypadkom nad wodą, spowodowanym niewiedzą i brawurą wypoczywających. Czytelne ostrzeżenie może zniechęcić do potencjalnie ryzykownych kąpieli w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

W tym celu wójt Maciej Mazur zlecił sporządzenie „Analizy zagrożeń obszarów wodnych Gminy Nieporęt”, realizując tym samym obowiązek wynikający z Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Wykonana została bardzo drobiazgowa dokumentacja opisowa i fotograficzna wszystkich zbiorników wodnych znajdujących się na terenie gminy, o zróżnicowanym charakterze i przeznaczeniu.

Największym i najbardziej wykorzystywanym do uprawiania sportów wodnych i rekreacji jest Jezioro Zegrzyńskie, nie zapominajmy jednak o Kanale Żerańskim, rzekach Rządza, Beniaminówka, Samica i Czarna oraz dużej ilości leśnych oczek wodnych. Przeanalizowany został stan techniczny portów aktywnych żeglarsko, portów już niewykorzystywanych, portów opuszczonych, plaż, miejsc wykorzystywanych do kąpieli, kąpieliska Dzika Plaża. Obszary wodne oceniono pod względem bezpieczeństwa, analizując wpływ m.in. zatopionych pomostów i kamieni, mostów drogowych i kolejowych, linii wysokiego napięcia.

Przy każdym z opisanych miejsc znalazły się szczegółowe zalecenia odnośnie konieczności, bądź nie, zamieszczenia konkretnych znaków i tablic informacyjnych. Łącznie poddano analizie 96 rejonów, postawiono 160 znaków i tablic informacyjnych.

Wykorzystane znaki zgodne są z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2012 roku w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz znaków informacyjnych i flag.

Tablica informacyjna została zaprojektowana na potrzeby Gminy Nieporęt i zawiera odpowiednie znaki, informacje o zalecanym zachowaniu latem i zimą, numery alarmowe i podstawowe zasady udzielania pierwszej potrzeby.
Zachęcamy wszystkie osoby korzystające z wypoczynku nad zbiornikami wodnymi na terenie gminy, o zapoznanie się z treścią ustawionych tam znaków i tablic i bezwzględne stosowanie się do ich zapisów. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych i nieznanych może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.


Dzika Plaża z książką

Największym powodzeniem cieszył się kącik malucha, w którym dzieci zmęczone harcami wodnymi i słońcem mogły odpocząć w cieniu pod parasolami plażowymi. Z klocków edukacyjnych, które w czasie relaksu miały do swojej dyspozycji, powstawały skomplikowane konstrukcje.

Chcąc wykorzystać czas zabawy, nakłoniliśmy rodziców do przeczytania swoim pociechom bajek dostępnych w mobilnej wypożyczalni. Każdy, kto skusił się na tę propozycję, otrzymał od nas powiatową koszulkę. Dzieci wsłuchiwały się uważnie w przygody zaklętych księżniczek i książąt. Zachęcone przez rodziców same wybierały kolejne bajki, które chciały poznać.
Akcja „Książka na plaży” zorganizowana została dzięki współpracy Powiatowej Instytucji Kultury, Powiatu Legionowskiego oraz sponsora głównego, firmy Dozbud. Zawitała również na plażę w Wieliszewie oraz w Serocku. Poza ciekawymi książkami oferowała różnego rodzaju mapy oraz przewodniki po Powiecie Legionowskim.

K. Śmietanko

INFORMACJA o Kompleksie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Port Nieporęt-Pilawa – historia, bieżące działania i nowe perspektywy

Jednym z powodów podjęcia tej decyzji był fakt, iż dzierżawa przedmiotowego terenu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów w postaci właściwego zagospodarowania i utrzymania terenu oraz wykorzystania w pełni jego naturalnych walorów i możliwości turystyczno-rekreacyjnych. Skłoniło to Gminę do poszukiwania nowych rozwiązań, zmierzających do kompleksowego zagospodarowania na wysokim poziomie Portu Nieporęt-Pilawa i dostosowania go do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. Zgłoszona przez jednego z dzierżawców chęć wykupienia samego portu w Nieporęcie była nie do przyjęcia przez Gminę i z punktu widzenia interesu społecznego można by ją porównać z pozbycia się np. części ważnej drogi publicznej.

Podobnie nie można było zaakceptować propozycji 10-letniej dzierżawy terenu Port Nieporęt, zakładającej realizację naniesień inwestycyjnych przez dzierżawcę w wysokości tylko ok. 1,5 mln zł. Jest to bowiem kwota niegwarantująca poprawy wizerunku i funkcjonalności terenu, a jednocześnie nieporównywalna z wydatkami zaplanowanymi przez Gminę na inwestycje w obszarze Kompleksu rekreacyjno – wypoczynkowego (Port Nieporęt-Pilawa), które w samym 2014 roku wyniosą ponad 0,5 mln złotych oraz 60 tys. złotych na koncepcję i projekt zagospodarowania terenu. Końcowa wartość modernizacji obiektu z naniesieniami inwestycyjnymi może wynieść szacunkowo ok. 30 mln złotych, które Gmina planuje pozyskać ze środków zewnętrznych, w tym unijnych.
Gmina już obecnie przystąpiła do realizacji intensywnych działań w celu stworzenia na terenie Portu optymalnych warunków do aktywnego uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku, z wykorzystaniem wszystkich możliwości, jakie daje ten piękny obszar i jego położenie, z zachowaniem nowoczesnych standardów.

Kompleks Portu Nieporęt-Pilawa ma dla Gminy Nieporęt ogromne znaczenie, z uwagi na jego turystyczno – rekreacyjno – wypoczynkowy charakter. Podobnie jak Dzika Plaża po przeprowadzonej z sukcesem jej rewitalizacji, może przy wykorzystaniu środków unijnych stać się za parę lat wizytówką turystyczną Gminy.

Aby osiągnąć zamierzony cel, niezbędne jest w pierwszej kolejności wykonanie i przyjęcie koncepcji zagospodarowania terenu oraz dokumentacji projektowej, co poza kompleksowym i planowym zagospodarowaniem terenu pozwoli na aplikowanie o środki unijne w perspektywie 2015-2020. Gmina zaplanowała wykonanie tych zadań w ciągu najbliższych dwóch lat, tak by docelowy proces inwestycyjny mógł rozpocząć się już w 2016 roku.

Do tego czasu, w okresie ,,przejściowym”, Gmina chce zapewnić niezakłócone funkcjonowanie Kompleksu rekreacyjno – wypoczynkowego, tak aby mogli z niego korzystać na bieżąco mieszkańcy Gminy i inni użytkownicy: amatorzy sportów wodnych, w tym żeglarze oraz turyści.
Dotychczasowy dzierżawca Portu Nieporęt nie wyrażał zgody na przekazanie pomostów cumowniczych na rzecz Gminy Nieporęt. Natomiast oferta finansowa przedstawiona przez tego dzierżawcę za całą jego infrastrukturę, z uwagi na wysoką cenę, nieadekwatną do jej złego stanu technicznego, nie mogła zostać i nie została zaakceptowana przez Gminę.

Podobnie były dzierżawca nie przeniósł na Gminę praw do wody na części akwenu Jeziora Zegrzyńskiego, sąsiadującej z portem Nieporęt (umowa z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie, zawarta przez byłego dzierżawcą Portu Nieporęt, obowiązuje do października 2015 r.), w związku z czym, w okresie ,,przejściowym” Gmina będzie montowała pomosty na pozostałej części akwenu, pozostawiając możliwość slipowania w dotychczasowym miejscu. W porcie Pilawa zachowana została natomiast pełna dostępność miejsc portowych.

Po potokólarnym przejęciu Kompleksu/Portu Nieporęt – Pilawa, w okresie od 1 listopada 2013 r. do chwili obecnej, Gmina Nieporęt podjęła i zrealizowała między innymi następujące działania:

1) dokonano szczegółowej analizy i oceny stanu Kompleksu;
2) ubezpieczono obiekt,
3) ustalono warunki korzystania z obszarów Kompleksu z podmiotami funkcjonującymi dotychczas na tym terenie w zakresie dalszego świadczenia usług związanych z funkcjonowaniem Kompleksu na okres najbliższych dwóch lat,
4) przeprowadzono znaczną część prac porządkowych na terenie Portu Nieporęt-Pilawa, likwidując
między innymi wysypiska gruzu i odpadów,
5) dokonano rozbiórki nienadającego się do użytku budynku ,, starej inżynierii”,
6) usunięto drzewa zagrażające bezpieczeństwu użytkowników i obiektu (na parkingach i w obrębie
parku),
7) przeprowadzono konsultacje społecznych w formie ankiety, celem zbadania opinii oraz
oczekiwań mieszkańców i użytkowników terenu – w związku z przygotowaniami do jego
zagospodarowania,
8) ogłoszono Konkursu otwarty na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej
zagospodarowania „Portu Nieporęt i Pilawa”; z terminem składania prac konkursowych do dnia
31 marca br.,
9) przygotowano i złożono wniosek o dzierżawę części akwenów wodnych Jeziora Zegrzyńskiego,
10) podpisanie umowy z firmą „Solid” na monitorowanie sygnałów alarmowych z czujek,
zamontowanych w obiektach na terenie portów oraz patrolowanie obiektu,
11) stworzenie możliwość zimowania jednostek pływających na terenie portu, w okresie zimowym
2013/2014;
12) podpisanie umów na dostawę mediów,
13) powołanie pełnomocnika ds. obiektu Port Nieporęt-Pilawa w Urzędzie Gminy Nieporęt,
14) zatrudniono pracowników strefy portowej,
15) ogłoszono i rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie pomostu
pływającego,
16) zlecono wykonanie nowej bramy wjazdowej na teren Kompleksu,
17) przygotowanie umowy na wykonanie remontu obiektów na terenie Kompleksu;
18) podjęto remont sanitariatów;
19) ustawiono kontener z natryskami,
20) przygotowano zlecenie całodobowej ochrony Kompleksu,
21) przygotowano przetarg na zakup systemu parkometrów,
22) wykonano podział Kompleksu na systemy funkcjonalne i przygotowano regulaminy korzystania z Kompleksu oraz cenniki korzystania z obiektów użyteczności publicznej, celem uchwalenia tych dokumentów przez Radę Gminy;
23) przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych budowy pomostów pływających.

Jak wynika z powyższej informacji, w niedługim czasie udało się przeprowadzić wiele działań organizacyjnych, porządkowych i przygotowawczych. Wiele zostaje jeszcze do załatwienia, tym bardziej, że stan przejętego terenu wymagał i nadal wymaga wielu przedsięwzięć.

Zdajemy sobie sprawę, że ,,okres przejściowy” może powodować pewne przejściowe utrudnienia i niedogodności – tak jak to bywa w takich okresach.

Jesteśmy przekonani, że dążąc do osiągnięcia założonego celu, w tym pozyskania środków stwarzających możliwość radykalnej zmiany wizerunku i funkcjonalności obszaru – uda się nam stworzyć, tak jak w przypadku Dzikiej Plaży, niepowtarzalny obiekt – kolejną wizytówkę Gminy Nieporęt, z której z satysfakcją będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani sportem, rekreacją i wypoczynkiem.

Kąpiel, nie tylko słoneczna

Od rana na plaży jest już ruch. Z kolejnych podjeżdżających autobusów i samochodów, wysypują się plażowicze. Warto przyjechać wcześniej, żeby zająć zacienione miejsce pod jednym z wielu rosnących tu drzew. Spragnieni słonecznych kąpieli rozkładają koce na piasku, blisko wody. Pod niebieskimi parasolami znajduje się stanowisko ratowników Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy codziennie od godziny 10.00 do 18.00 strzegą kąpieliska i bezpieczeństwa osób z niego korzystających. Teren jest dobrze oznakowany. Czerwona lina torowa wyznacza obszar dla nieumiejących pływać, żółta – miejsce dla pływaków. Zewnętrzna żółta lina wyznacza strefę bezpieczeństwa, w obrębie której obowiązuje zakaz wpływania np. skuterów, motorówek.

Poza obszarem kąpieliska stoją znaki informujące, że w tym miejscu plaża jest niestrzeżona. Kapać można się bez obawy również dlatego, że woda jest na bieżąco monitorowana pod względem czystości. Dużym powodzeniem cieszą się też urządzenia sportowe – siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci i dwa boiska do piłki siatkowej plażowej. Długi spacer plażowymi alejkami proponujemy zakończyć na molo, z widokiem na panoramę Jeziora Zegrzyńskiego.

Na molo jest znak zakazujący skoków do wody. Należy traktować go poważnie, bo Straż Gminna wspólnie z ratownikami WOPR i Policją pilnują, by był przestrzegany. Odpocząć można przy grillu, w miejscu wyznaczonym i oznakowanym. Pamiętać jednak należy, że na terenie Dzikiej Plaży obowiązuje zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu, a także wprowadzania zwierząt.