Mieszkańcy Gminy Nieporęt,

dzięki znakowaniu szybciej znajdziecie swojego pupila w przypadku ucieczki i będzie on bezpieczniejszy.

Bezpłatne znakowanie zwierząt

Oznakowanie zwierzęcia mikroprocesorem elektronicznym, czyli popularnym chipem, niesie ze sobą wiele korzyści.

Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na  szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.

Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Warto zaznaczyć, że Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt realizujące usługi zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom w naszej gminie w ramach „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i … ”, prowadzi obowiązkowe znakowanie wszystkich psów, które trafiają do Schroniska i wyposażone jest w ww. czytnik. Nasza Straż Gminna, również posiada czytnik czipów, co umożliwia szybką identyfikację właściciela zwierzęcia.

Mieszkańcy gminy Nieporęt mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania swojego pupila, w lecznicy weterynaryjnej – ALFAWET Michał Garwacki, z siedzibą w Nieporęcie 05-126, ul Jana Kazimierza 105.


Warunkiem bezpłatnego oznakowania zwierzęcia jest wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota, okazanie dowodu tożsamości, okazanie książeczki szczepień psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia, okazanie aktualnego świadectwa szczepienia psa/kota przeciwko wściekliźnie.

Po spełnieniu tych warunków oraz w ramach rocznego budżetu na ten cel właściciel otrzyma skierowanie do gabinetu weterynaryjnego. Po zaczipowaniu właściciel psa/kota otrzymuje adnotacje do książeczki zdrowia psa/kota lub paszportu nr mikroczip, oraz potwierdzony przez lekarza weterynarii  elektroniczny dowód identyfikacji i rejestracji zwierzęcia, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej  Bazy Danych  Safe-Animal www.safe-animal.eu .

Wniosek można pobrać online lub w Urzędzie Gminy Nieporęt Pl. Wolności 1.