Na ratunek łabędziom

Pod koniec października do Straży Gminnej w Nieporęcie wpłynęła informacja o łabędziu ze złamanym skrzydłem, który przebywał na zbiorniku wodnym w punkcie czerpania wody w Rynii. Strażnicy obserwowali ptaka, aby nie dopuścić do jego przymarznięcia do tafli wody. Patrol Straży Gminnej kilka razy w tygodniu sprawdzał stan łabędzia, planowano też jego bezpieczne odłowienie.

Z nadejściem mrozów sytuacja stała się niebezpieczna ze względu na stopniowe zamarzanie wody. 8 grudnia strażnicy podjęli decyzję o odłowieniu łabędzia. Pomagali im strażacy z OSP w Kątach Węgierskich, którzy kilkakrotnie próbowali podejść i złapać zwierzę. Ponieważ lód był zbyt cienki, aby wejść na niego, strażacy próbowali kruszyć taflę i podpłynąć do łabędzia pontonem. Nie było to proste, łabędź uciekał nie dając się złapać. Próbę ponowiono następnego dnia. Tym razem z pomocą przybyła również Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza z Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.

Lód ze względu na mroźną noc był grubszy, co ułatwiło dostanie się do łabędzia. Po godzinnej akcji udało się go odłowić po czym został przewieziony do „Ptasiego Azylu” w warszawskim ZOO.

W ostatnim czasie Straż Gminna przyjęła kilka zgłoszeń o łabędziach przymarzniętych do lodu. Na szczęście nie było konieczności interweniowania. Każde zgłoszenie jest sprawdzane i w razie potrzeby Straż Gminna podejmuje wszelkie niezbędne czynności mające na celu udzielenie pomocy bezbronnym ptakom.
Straż Gminna w Nieporęcie dziękuje za pomoc mieszkańcom gminy, którzy w trakcie obserwacji doglądali łabędzia, dokarmiali go, a także odwieźli odłowionego ptaka do „Ptasiego Azylu”.