„Nie śmiecę na relaksie”, czyli zadbajmy o Jezioro Zegrzyńskie!

Śmiecenie to najczęściej zachowanie automatyczne, bezrefleksyjne. Pozostawienie butelki na plaży czy wrzucenie plastikowej siatki do wody jest niestety zachowaniem powszechnym. Ludzie mają przekonanie, że „ktoś inny posprząta” ich śmieci i nie muszą o to dbać. Jednak jeśli wszyscy odwiedzający będą w ten sposób działać to plaża i tereny wokół Jeziora w krótkim czasie będą zanieczyszczone i pełne śmieci. Dlatego właśnie powstał pomysł akcji „Nie śmiecę na relaksie”. – Chcemy przyjaznym i optymistycznym przekazem zwrócić uwagę na problem. Nie zostawiam śmieci jak się relaksuję, a także nie sprawia mi trudności, aby po zakończonym wypoczynku zabrać je ze sobą – mówi Lenka Krych, Organizator akcji.

Od połowy maja w sklepach w Nieporęcie, Serocku, Wieliszewie i Zegrzu będzie można otrzymać bezpłatnie specjalny eko worek Jana Niezbędnego. Turyści będą mogli zabrać ze sobą taki worek, do którego zbiorą wszystkie śmieci przed powrotem do domu. Organizatorzy będą przekonywać turystów, by zbierali własne śmieci i tym samym dbali o środowisko naturalne. – Nasze eko worki są pojemne, wytrzymałe i co ważne przyjazne dla środowiska. Wierzymy, że takie działanie jest w stanie zmobilizować ludzi do dbania o Jezioro, nad którym wypoczywa – mówi Waldemar Kletkiewicz, Senior Brand Manager marki Jan Niezbędny.

Inicjatywa spotkała się także z dużym zainteresowaniem lokalnych władz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Legionowskiego i Prezydent Miasta Legionowo. Akcji partnerują także m.in. Urząd Gminy Nieporęt, Urząd Gminy Wieliszew, Urząd Miasta Legionowo, Komisariat Rzeczny Policji i Urząd Miasta i Gminy Serock.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że śmieci pozostawione na brzegi Jeziora czy wrzucone do wody, stanowią także zagrożenie dla zwierząt. – Wydawać by się mogło, że niewinny papierek po cukierku czy butelka po napoju nie stanowi wielkiego zagrożenia. Niestety wrzucone do wody, stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt wodnych – dodaje Kapitan Wyderka z Komisariatu Rzecznego Policji.

Dodatkowo w czasie trwania akcji na molo w Nieporęcie i Serocku oraz w Pałacu Zegrzyńskim odbędą się wystawy zdjęć Jeziora Zegrzyńskiego. Zdjęcia wykonane przez organizatorów akcji, prezentują jakim magicznym i pięknym jest miejscem. Zrobione 30-letnim aparatem analogowym Zenit, w pełni oddają uroki Jeziora.
Wystawę na molo na Dzikiej Plaży w Nieporęcie oglądać będzie można od początku czerwca.

Punkty na terenie gminy Nieporęt, w których można będzie otrzymać darmowy worek:

  • Delikatesy Zegrzyńskie 05-120 Nieporęt ul Zegrzyńska 16 A
  • – LSurf Nieporęt ul Wojska Polskiego 3
  • – MARKET 05-130 Zegrze Południowe ul Warszawska 16 b

Więcej informacji o akcji na stronie www.zegrze365dni.pl