Pokazy ratownictwa w Aquaparku Fala

– Halo! Halo! POMOCY!!!
– Ratownictwo wodne Legionowo, co się stało?
– Nad wodą…wypadek… kolega skoczył…
– Jak masz na imię i gdzie jesteś?
– Mirek, przyjechaliśmy do portu Bryza w Zegrzu na żagle…
– Spokojnie, co się stało?
– Kolega popisywał się przed koleżankami i skoczył z pomostu, wypłynął plecami do góry i się nie ruszał!!! Odwróciliśmy go, ale nadal się nie rusza…
– Mirek, powiedz mi czy oddycha?
– Tak, koledzy są z nim w wodzie…
– Niech z nim zostaną, za chwilę dopłynie do Was karetka wodna, machaj rękami by ratownicy szybciej Was zauważyli, nie rozłączaj się…

Tak niestety zdarza się dość często. Tym razem był to tylko element pokazów ratownictwa w Aquaparku Fala w Stanisławowie Pierwszym. Bardzo realistyczne lekcje bezpieczeństwa nad wodą odbyły się w ciągu trzech dni od 22 do 26 czerwca. Na kilka godzin przed rozpoczęciem wakacji ratownicy Legionowskiego WOPR oraz funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego przypominali, przestrzegali, uczyli….

Podczas godzinnych spotkań uczniowie zobaczyli typowe zdarzenia nad wodą, które mogą skończyć się tragicznie. Skoki na główkę do nieznanej wody, zabawy w przytapianie, popychanie z pomostu czy wywrotka łodzi to codzienność dla ratowników WOPR. Tak nie musi być. Z tą myślą ratownicy wraz z uczniami gimnazjum zaprezentowali, jak nie powinno zachowywać się nad wodą i jak z opanowaniem pomóc osobie tonącej i prawidłowo wezwać pomoc. Nie trzeba być ratownikiem, by zainterweniować, ale trzeba mieć wiedzę, by zrobić to umiejętnie, bez szkody dla siebie i innych.

Lekcje z bezpieczeństwa nad wodą zakończyły się miłym akcentem. W loterii Kapitana Wyderki każde dziecko wylosowało upominek. Uczniowie zdobywali m. in. deski do pływania, gry planszowe, komiksy edukacyjne, a jeden chłopców z wielkim zdziwieniem i niedowierzaniem odebrał od Wyderki kamizelkę ratunkową!

Mamy nadzieję, że ta lekcja bezpieczeństwa nad wodą na długo zostanie w pamięci naszych dzieci.

Sierż. sztab. Kinga Czerwińska
Komisariat Rzeczny Policji ogniwo w Nieporęcie
www.rzeczny.policja.waw.pl


Zapraszamy do obejrzenia galerii