Ścieżka edukacyjna nad Kanałem Żerańskim

Przy ścieżce rowerowej nad Kanałem Żerańskim stanęło 8 kompletów nowych ławek wraz z kamiennymi koszami. Pod koniec września rozpoczęto montaż  tablic edukacyjnych, dotyczących historii i tożsamości Nieporętu. 10 instalacji pojawi się w najbliższych dniach na odcinku ścieżki od mostu kolejowego w stronę ul. Izabelińskiej. Ławki i tablice są elementem ścieżki edukacyjnej, o którą od dawna wnioskowali nasi mieszkańcy.

Opisy do tablic przygotowali pasjonaci historii zrzeszeni w Nieporęckim Stowarzyszeniu Historycznym. Znajdziemy tu m.in. informacje na temat, Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieporęcie, która powstała w 1924 roku, okoliczności powstania Jeziora Zegrzyńskiego, opisy najsłynniejszych zabytków znajdujących się na terenie Gminy Nieporęt,  czy ciekawostki archeologiczne związane z naszą gminą. Tablice opatrzone są również archiwalnymi fotografiami.

Zadanie utworzenie ścieżki edukacyjnej w rejonie ścieżki rowerowej zlokalizowanej wzdłuż Kanału Żerańskiego na odcinku od PKP w Nieporęcie do mostu drogowego w Aleksandrowie kosztowało 20 tysięcy złotych, z czego 10 tysięcy złotych Gmina Nieporęt otrzymała z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw.

Ścieżka edukacyjna nad Kanałem Żerańskim