Ryzyko przekroczenia norm w powietrzu

Ryzyko przekroczenia norm w powietrzu
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu. Chodzi o rakotwórczy benzo(a)piren. Powiadomienie obowiązuje od 26 kwietnia do 31 grudnia 2021 r.

Analiza wyników pomiarów, za okres od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r., benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska w: Warszawie (ul. Bajkowa 17/21, ul. Chrościckiego 16/18), Radomiu (ul. 25 Czerwca 1977), Konstancinie-Jeziornie (ul. Wierzejewskiego 12), Legionowie (ul. Zegrzyńska 38), Ostrołęce (ul. gen. J. Hallera 12), Otwocku (ul. Brzozowa 2), Piastowie (ul. Pułaskiego 6/8), Siedlcach (ul. Konarskiego 11) wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m³) dla rakotwórczego benzo(a)pirenu na terenie: 

  • Warszawy (dzielnice: Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus), 
  • Radomia, 
  • Ostrołęki, 
  • Siedlec,
  • powiatów: piaseczyńskiego, legionowskiego, wołomińskiego, otwockiego, pruszkowskiego; warszawskiego zachodniego i siedleckiego. 

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu obowiązuje od 26 kwietnia do 31 grudnia 2021 r.
Informacje o zagrożeniu

W związku z tym szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa) i układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz starsze, kobiety w ciąży i dzieci, a także osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy. W okresie obowiązywania powiadomienia mogą u tych osób występować pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu czy znużenie oraz przejściowe nasilenia dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej i ataki astmy.

Ograniczenia i zakazy

Ponadto na wyznaczonym terenie obowiązują także działania określone przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w Programie ochrony powietrza. Chodzi o m.in.:

  • ograniczenie rozpalania grilli i ognisk;
  • zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych) – nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii;
  • zakaz używania dmuchaw do liści.