Zapraszamy na promocję książki „Gmina Nieporęt na kartach czasu” tom I
Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie zapraszają na promocję książki pt. „Gmina Nieporęt na kartach czasu” tom I. Spotkanie odbędzie się 15 marca 2025 r. o godzinie 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie. Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatny egzemplarz książki. Serdecznie zapraszamy.
Mamy przyjemność zaprosić Państwa do odkrywania przeszłości gminy Nieporęt. Pierwszy tom książki Gmina Nieporęt na kartach czasu jest zbiorem artykułów i wspomnień poruszających wybrane zagadnienia z historii naszej małej ojczyzny.
Nasza podróż zaczyna się od refleksji nad 100-letnią historią pomnika 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, upamiętniającego jedno z ważniejszych wydarzeń Bitwy Warszawskiej 1920 roku i który stał się symbolem lokalnego patriotyzmu. Następnie przypominamy naszych odważnych mieszkańców służących w 2 Korpusie Polskim i walczących pod Monte Cassino w bitwie, która wciąż budzi dumę i wzruszenie, bez wątpienia jest świadectwem hartu ducha polskiego żołnierza.
Wracając do naszej małej ojczyzny przejdziemy przez dzieje organizacji zasłużonej dla mieszkańców – OSP Nieporęt, która od 100 lat z poświęceniem służy społeczności, nieustannie dbając o jej bezpieczeństwo. Poza tym okrągłym jubileuszem, jakże ważnym dla nieporęckich druhów, chcielibyśmy przybliżyć również inne 100-lecie, które ma związek z gminą Nieporęt. Mowa o pierwszym polskim maratonie, który swój półmetek miał właśnie w naszych stronach. W książce znalazł się również artykuł o trzech założonych przez osadników miejscowościach: Aleksandrowie, Izabelinie i Stanisławowie Pierwszym, które w 2024 roku wspólnie świętowały 200. rocznicę powstania. Nieporęt to także miejsce, które zapisało się w historii polskiej kultury popularnej. A stało się to m.in. dzięki nakręceniu w okolicy dwóch odcinków kultowego serialu Czterej pancerni i pies.
Publikację wzbogacają wspomnienia mieszkańców, którzy dzielą się swoimi relacjami i przeżyciami, skłaniając nas do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami XX wieku. Ich historie, niekiedy już w opracowaniu bliskich, są żywym świadectwem minionych czasów – od okresu przedwojennego, przez trudne lata wojny, aż po rzeczywistość powojenną. Wśród wspomnień znalazło się miejsce również na te bardziej współczesne – o zespole „Nieporęcak”, który działał na przełomie XX i XXI wieku. Przez przeszło 15 lat był artystyczną wizytówką gminy, a swoim repertuarem i występami pielęgnował tradycje ludowe.
Autorzy artykułów są prawdziwymi miłośnikami lokalnej historii. Wielu z nich działa w Nieporęckim Stowarzyszeniu Historycznym, będącym jednocześnie wydawcą tego tomu, które od 15 lat dba o zachowanie dziedzictwa naszej małej ojczyzny. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu oraz wsparciu finansowemu gminy Nieporęt możliwe było stworzenie tej liczącej 288 stron, bogato ilustrowanej publikacji, która z pewnością stanie się cennym źródłem wiedzy dla mieszkańców oraz inspiracją dla przyszłych pokoleń.
Mamy nadzieję, że ta pierwsza odsłona wielotomowego projektu będzie inspiracją do zgłębiania własnej przeszłości i budowania przyszłości w duchu lokalnej tożsamości. Wierzymy, że zachęci ona również Państwa do przeszukania prywatnych, domowych archiwów i pozwoli ocalić być może nieodkryte jeszcze historie od zapomnienia.
Konrad Szostek, Andrzej Olechowski
redaktorzy książki
Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne
