93. rocznica Bitwy Warszawskiej

Uroczystość 14 sierpnia odbyła się przy pomniku 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Licznie przybyli na nią mieszkańcy, przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, kombatantów, wojska, policji, straży pożarnej, szkół, stowarzyszeń i harcerzy. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy 9. batalionu dowodzenia w Białobrzegach, poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, Ochotniczych Straży Pożarnych w Wólce Radzymińskiej, Nieporęcie i Kątach Węgierskich, Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ im. Kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym, SP im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, SP im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, a także harcerze 14. drużyny Puszcza Nieporętu oraz zuchy 14. Gromady Topiki i Tropiciele Przyrody z Izabelina. Oprawa muzyczna należała do chóru Klubu Seniora w Nieporęcie. Przy pomniku wartę pełnili żołnierze 9. batalionu dowodzenia oraz harcerze.

Uroczystość rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana przez księdza Piotra Jędrzejewskiego, poprzedzona poświęceniem krzyża. Po uroczystym wprowadzeniu Kompanii Honorowej i odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Wójt Gminy Maciej Mazur. Przypomniał historyczny moment, jakim dla Polski i dla całej Europy była Bitwa Warszawska oraz ustanowione w hołdzie jej bohaterom Święto Żołnierza. Sankcjonował je prawnie rozkaz ministra spraw wojskowych, generała broni Stanisława Szeptyckiego, słowami: „w dniu tym Wojsko i Społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walce z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”. Pomnik Strzelców Kaniowskich powstał z inicjatywy Korpusu Oficerskiego Pułku Strzelców Kaniowskich, a jego odsłonięcia dokonał 14 września 1924 roku prezydent Stanisław Wojciechowski.

Apel pamięci Oręża Polskiego odczytał por. Stanisław Wiszniewski z 9. Batalionu dowodzenia, po nim delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika. Oficjalną część uroczystości zakończył występ chóru Klubu Seniora w Nieporęcie.

Tradycyjnie, przybyli mogli skosztować wojskowej grochówki, dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa broni palnej, karabinów, pistoletów i rewolwerów z końca XIX i początku XX wieku.

15 sierpnia w kościele parafialnym w Stanisławowie Pierwszym odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez księdza Piotra Jędrzejewskiego. Uczestniczyli w niej mieszkańcy, przedstawiciele samorządu gminnego, m.in. Wójt Gminy Maciej Mazur, Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Woźniakowski, zastępca Wójta Alicja Sokołowska, radni i sołtysi. Obecny był poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i BWP Koła Powiatowego w Legionowie oraz harcerze z 14. drużyny Puszcza Nieporętu. Wartę przy tablicy pamiątkowej poświęconej poległym za Ojczyznę, pod którą uroczyście złożono wiązankę kwiatów, pełnili żołnierze 9. batalionu dowodzenia w Białobrzegach.

Po zakończeniu mszy świętej, wiązanki kwiatów uroczyście złożone zostały przez delegację gminną, w asyście Straży Gminnej, w miejscach pamięci narodowej: przy pomniku na placu Wolności w Nieporęcie, przy pomniku legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach oraz na grobie Nieznanego Żołnierza przy ulicy Nowolipie w Nieporęcie.