„DERLIAUS SVENTE”, czyli DOŻYNKI

Na czele delegacji stanęli wójt Sławomir Maciej Mazur, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Marian Oszczyk, sołtys wsi Józefów Stanisław Rębelski, sołtys Michałowa-Grabiny Ryszard Zając oraz ks. Piotr Śliwka-proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Józefowie.

Mieszkańcy Józefowa zaprezentowali na uroczystości w Solecznikach wieniec dożynkowy wykonany przez grupę „Fasolkarzy”, który w sierpniu tego roku zdobył drugie miejsce w diecezjalno-powiatowych dożynkach w Legionowie. Wieniec ten był prezentowany również na ogólnopolskich dożynkach w Częstochowie, wojewódzkich dożynkach w Wyszkowie, na „Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw” w Serocku oraz na festynie Caritas w Józefowie. Sołectwo Józefów od jedenastu lat jako jedyne w gminie Nieporęt wykonuje i prezentuje wieńce dożynkowe, promując w ten sposób gminę w Polsce oraz poza jej granicami.

Wizyta na Litwie rozpoczęła się spotkaniem delegacji Gminy Nieporęt z merem miasta Soleczniki, w którym uczestniczyły delegacje partnerskich gmin z Polski, Rosji, Białorusi i Litwy. Polacy stanowią 80% mieszkańców miasta Soleczniki. W ich rękach znajdują się 22 z 24 mandatów na województwo. Wyróżnia ich niezwykła gościnność i życzliwość, poruszające jest także ich przywiązanie do kultywowania polskich tradycji. Uroczystość dożynkowa oraz msza święta były prowadzone w języku polskim oraz litewskim. Wieniec z Józefowa zaprezentowany na „Święcie Plonów” w Solecznikach otrzymał wyróżnienie.

Wystrój trzynastu prezentowanych zagród, przygotowanych przez tamtejsze gminy, zachwycał pomysłowością i różnorodnością wykorzystanych darów ziemi. Na suto zastawionych stołach królowały wyroby regionalne z mięs i ryb, nalewki, ciasta, oraz tradycyjny litewski czarny chleb z kminkiem. Prezentowano dorobek artystyczny i kulturalny, na scenie występowały regionalne zespoły i orkiestry z Polski, Litwy i Rosji. Muzyka i tańce porywały publiczność do zabawy.

Podczas wyjazdu mieszkańcy gminy zwiedzili słynny zamek na wodzie w Trokach oraz najpiękniejsze zabytki Wilna. W kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie ks. Piotr Śliwka odprawił uroczystą mszę świętą w intencji grupy dożynkowej. Delegacja stanęła również przy grobie z napisem „Matka i Serce Syna”, które jest miejscem pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego i jego matki na cmentarzu na Rossie.Zapraszamy do obejrzenia galerii