Dożynki w Gminie Nieporęt

Tradycyjnie Święto Ziemniaka odbywa się w Stanisławowie Pierwszym w pierwszą niedzielę października. Jest wspaniałą okazją do złożenia podziękowań za tegoroczne zbiory i pracę rolników, zaprezentowania kompozycji dożynkowych i po prostu dobrej zabawy.
Piękna pogoda była jednym z elementów, które zachęciły wielu ludzi do spędzenia całego dnia na święcie.

Uroczystość rozpoczęło wciągnięcie na maszt flagi gminnej przez sołtysów z sołectw zaangażowanych w przygotowanie święta. Podczas mszy świętej polowej reprezentanci sołectw złożyli na ręce księdza proboszcza barwne kompozycje darów pól, łąk i lasów.
Następnie gospodarze terenu oraz zaproszeni goście rozpalili tradycyjne ognisko. Przy płonącym ogniu do późnych godzin wieczornych gromadzili się uczestnicy święta. Na rozległym terenie znajdowały się liczne stragany. Każdy mógł skosztować pysznej grochówki, zupy koperkowej, kiszki ziemniaczanej, ciast gospodyń wiejskich oraz wygrać gadżety gminne w konkursie organizowanym w namiocie promocyjnym urzędu gminy.

Na scenie wystąpiły lokalne zespoły wokalne: Młodzież 50 +, Józefinki, Piena Voce oraz ToBeUp. Coroczna kartoflada, czyli rywalizacja sprawnościowa z ziemniakami w tle, zgromadziła przed sceną tłumy dopingującej publiczności. Równie wielkie emocje wzbudziły zmagania 5 par, które ubiegały się o miano najważniejszych postaci święta. Po ogłoszeniu wyników przez jury nastąpiła koronacja i tym sposobem mamy nowego Króla i Królową Ziemniaka 2011. Na tradycyjne potrawy ziemniaczane i po raz pierwszy zupę koperkową z pietruchą przepis zdradzili gospodarze wczorajszej uroczystości. Zainteresowanie nie tylko najmłodszych chłopców wzbudziły pokazy ochotniczych straży pożarnych.

Swoich stałych już fanów przyciągnął pod scenę lokalny zespół AVANS. Gwiazda wieczoru zespół MILANO podgrzał atmosferę i zachęcił do tańca. Zapowiedziana niespodzianka dla mieszkańców gminy to barwne lampiony, które wspólnie puściliśmy do nieba.

Takie święto to doskonałe zakończenie sezonu, mile spędzony czas z rodziną i znajomymi. Zapraszamy już za rok!
Zapraszamy do obejrzenia galerii