Gminne obchody Święta Niepodległości

W piątek, od godziny 10.00 na Placu Wolności w Nieporęcie wychowankowie przedszkoli i uczniowie gminnych szkół poznawali tajniki żołnierskiego rzemiosła. Autokar przywoził kolejne grupy dzieci, które ustawiały się najpierw w punkcie rekrutacyjnym do armii. Tam odbywała się musztra, a następnie ćwiczenia bandażowania, poznawania broni, nakładania maski przeciwgazowej, pracy przy radiostacji i z wykrywaczem metalu. Organizowane były przejażdżki wojskowym wozem konnym, ciężarówką Canada z okresu II wojny światowej, a także czołgiem tankietką. Dzieciaki, obdarowane chorągiewkami oraz białymi i czerwonymi balonami z radością korzystały z wszystkich atrakcji i pozowały do zdjęć.

O godzinie 13.00 delegacja samorządowa, w asyście uczniów Szkoły Podstawowej w Białobrzegach oraz żołnierzy z 9. batalionu dowodzenia w Białobrzegach, złożyła kwiaty przed pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Nieporęcie, którą uświetniły poczty sztandarowe: 9 batalionu dowodzenia w Białobrzegach, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Ochotniczych Straży Pożarnych z Nieporętu, Wólki Radzymińskiej i Kątów Węgierskich, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Szkoły Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, Szkoły Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, szczep 14 Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt oraz Gromada Zuchowa Akademia Dobrego Serca z Józefowa.

Po mszy, na Placu Wolności w Nieporęcie stanęła Kompania Honorowa 9 batalionu dowodzenia, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń. W przemówieniu Wójt Gminy Maciej Mazur przypomniał trudną i okupioną cierpieniem wielu pokoleń drogę Polski do wolności. W jej historii zapisało się wiele wybitnych postaci, które gotowe były wziąć na siebie odpowiedzialność za losy kraju i przeprowadzenie niezbędnych reform. Dzisiaj my zdajemy egzamin ze współczesnego patriotyzmu, przejawiającego się w codziennej pracy i dbałości o wspólne sprawy naszej gminnej społeczności.

Apel Pamięci Oręża Polskiego odczytał porucznik Stanisław Wiszniewski z 9. batalionu dowodzenia w Białobrzegach. Po salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. W imieniu mieszkańców Gminy kwiaty złożyli Wójt Maciej Mazur, Zastępca Wójta Alicja Sokołowska i Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Woźniakowski.
Przemarsz Kompanii Honorowej i pocztów sztandarowych zakończył oficjalne uroczystości, po których wystąpił Chór Seniora Echo Nieporętu, a przybyli mieli okazję posilić się grochówką w blasku płomieni palących się ognisk.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne radosne przeżywanie narodowego święta.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z uroczystości