Harcerskie Andrzejki 2014 w rytmie I Festiwalu Piosenki Żołnierskiej

Swoje podwoje dla spragnionych dobrej zabawy młodszych i starszych skautów już tradycyjnie otworzyła Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie. Jednak tak dużej reprezentacji Szczepu mury szkoły o jednej porze i w jednym miejscu jeszcze nie widziały. Na apelu rozpoczynającym tegoroczny biwak stawiło się ponad 140 zuchów, harcerzy oraz opiekunów i członków kadry Szczepu.

Harcerskie biwaki to doskonała zabawa, zdrowa rywalizacja, wspólne posiłki i noclegi. Pierwszego dnia naszych harców królowały kolorowe przebrania, wymyślne konkurencje i tradycyjne wróżby andrzejkowe. Wieczorem tradycyjna zabawa z przytupem. Dla tych co z nadmiaru wrażeń usnąć nie mogli nocny seans filmowy i przygotowania do dnia następnego.

Drugi dzień biwaku to oczekiwania na prezentacje podczas I Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Do rywalizacji przystąpiły wszystkie gromady, drużyny oraz kadra Szczepu. Rolę gospodarzy pełnili pomysłodawcy Festiwalu – 14 Gromada Zuchowa ‘Tropiciele Przyrody’. W jury Festiwalu zasiedli zaproszeni goście: płk w st. spocz. Włodzimierz Bławdziewicz – honorowy mieszkaniec gminy Nieporęt, ppłk dr inż. Jarosław Sieczka, ppłk w st. spocz. Janusz Zakrzewski, mjr rez. Krzysztof Błażejczyk i plut. Robert Majewski oraz mgr Iwona Zubel – przedstawiciel nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Izabelinie.

Tego popołudnia mogliśmy usłyszeć tak popularne pieśni i piosenki żołnierskie jak: Przybyli ułani, O mój rozmarynie, I Brygada, Serce w plecaku, Po ten kwiat czerwony, Nie żałujecie serca dziewczyny. Wszyscy wykonawcy stanęli na wysokości zadania, jednak największe owacje za odwagę i dobór repertuaru zebrał Zespół Reprezentacyjny Kadry Szczepu 14 DH i GZ Nieporęt.

Jury miało nie lada orzech do zgryzienia. Komu należy się wygrana? Czy zuchom które niewątpliwie w swoje wykonania włożyły najwięcej pracy i serca, czy harcerzom którzy stanęli w szranki z repertuarem trudniejszym i wymagającym? Po burzliwych obradach, przewodniczący jury: ppłk dr inż. Jarosław Sieczka ogłosił werdykt: Grand Prix I Festiwalu Piosenki Żołnierskiej – otrzymują…wszystkie biorące w dzisiejszej rywalizacji gromady i drużyny. Wyróżnienie specjalne za ogromne zaangażowanie w wykonywane utwory otrzymała zuchenka: Zuzanna Dynoch. Brawom i gratulacjom nie było końca, a wzruszeni wykonawcy odbierali zasłużone medale z rąk zaproszonych do składu jury żołnierzy.

Mamy nadzieję, że tradycja Festiwalowa przetrwa i za rok będziemy mogli spotkać się podczas kolejnego już II Festiwalu w większym gronie.

Zakończenie festiwalowych prezentacji było zakończeniem biwaku, niezbyt ochoczo opuszczaliśmy mury szkoły pomni wrażeń i doznań dwóch dni wspólnego biwakowania. Do zobaczenia na harcerskim szlaku.

Z harcerskim pozdrowieniem! Czuwaj!
pwd. Magdalena Rajska

Kadra Szczepu 14 DH i GZ Nieporęt składa gorące podziękowania wszystkim, a których nie sposób wymienić mającym wkład w organizację festiwalu i biwaku.