Koncert Camerat Vistula oraz „Światło z Betlejem nową światu da nadzieję”

Zespołu Camerata Vistula, nie trzeba nikomu przedstawiać. Doskonale znana mieszkańcom Nieporętu rodzina Wróblów wraz z zespołem po raz kolejny raz zagrali dla mieszkańców gminy. Mogliśmy usłyszeć m.in. utwór „Jan Kazimierz” Piotra Wróbla, „Serenadę” Franciszka Shuberta oraz utwór zagrany na tubie, a inspirowany powolnie padającym śniegiem – „Slow snow”. Po koncercie scenę zajęli zuchy i harcerze.

18 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie nastąpiło symboliczne przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju, które zostało przywiezione 15 grudnia z Kościoła Św. Anny w Warszawie. Tak jak rok temu odbyło się to w niecodziennej, świątecznej atmosferze. W sali wypełnionej po brzegi zuchy, jako pierwsze, wystąpiły w wigilijnym przedstawieniu „Miejsce przy stole” autorstwa mamy jednego z zuchów Sylwii Stawarz. Tekst sztuki wraz z piosenkami wszystkich zebranych wprowadził w bożonarodzeniowy nastrój.

Zuchy przypomniały nam, że są ludzie, którzy muszą pracować w czasie świąt i trzeba o nich pamiętać. Do wspólnego kręgu zostali zaproszeni: policjant i strażak, lekarz i pielęgniarka, kierowca i motorniczy oraz pilot i stewardessa. Dzięki tym symbolicznym postaciom zaprosiliśmy do serc i stołów każdego zbłąkanego i niespodziewanego gościa, nawiązując do wigilijnej tradycji dodatkowego miejsca i nakrycia. Zawitał jeszcze Święty Mikołaj, życząc wszystkim zwykłego ludzkiego szczęścia a gromkie i radosne „Wesołych Świąt” w okrzyku całej gromady zakończyło występ. Nad aranżacją, wykonaniem artystycznym, doborem piosenek i piękną oprawą czuwała jak zwykle druhna Katarzyna Załęska.

Po zuchach wystąpili harcerze z programem bożonarodzeniowym, będącym rozważaniem na temat honoru i autorytetów w dzisiejszych czasach. W duchu harcerskiej obrzędowości recytowali i śpiewali piosenki wplecione w opowieść o poszukującym wędrowcu. Wielu z nas też szuka różnych dróg do samego siebie, do innych ludzi, do autorytetów, a także do Boga.

Po występie zuchów i harcerzy nastąpił zapowiadany wcześniej i długo oczekiwany moment przekazania betlejemskiego światła. Harcmistrz Tomasz Pękalski, zastępca Komendanta Chorągwi Stołecznej ZHP, wręczył je sekretarz Gminy Nieporęt, pani Barbarze Kopcińskiej. Skierował przy tym kilka ciepłych, pełnych uznania słów dla rozwoju naszej harcerskiej i zuchowej społeczności.
Na końcu przyszedł czas na występ zespołu wokalnego „Gong” z warszawskiego Domu Kultury Rakowiec pod dyrekcją Jacka Kowalczyka. Dzieci wraz z opiekunami przyjechały na zaproszenie druha Sławomira Maliszewskiego i wszystkich harcerzy. Goście uświetnili ten magiczny wieczór polskimi kolędami, bez których chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia.


Zapraszamy do obejrzenia galerii