Kontynuujemy bezpłatne znakowanie psów dla mieszkańców gminy

Psa czipuje się tylko raz w ciągu jego życia. Czip jest wszczepiany pod skórę, w okolicy karku, przy pomocy igły. Zabieg trwa kilka sekund i jest dla zwierzęcia odczuwalny podobnie jak zastrzyk. Niewielki czip generuje 15-to cyfrowy numer, możliwy do odczytania za pomocą czytnika. W przypadku, gdy pies ucieknie, zagubi się lub zostanie skradziony, każda osoba która dysponuje czytnikiem np. lekarz weterynarii, po odczytaniu 15-to cyfrowego numeru i wprowadzeniu go do specjalnej wyszukiwarki, odnajdzie dane personalne opiekuna, a następnie zawiadomi o tym, gdzie przebywa pies. Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadać aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Akcja dotyczy zwierząt, które ukończyły 4 miesiąc życia.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa jest:

– wypełnienie wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa,
– okazanie dowodu tożsamości potwierdzającego zameldowanie w Gminie Nieporęt,
– okazanie aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciwko wściekliźnie.

Po spełnieniu ww. warunków właściciel czworonoga otrzyma skierowanie na wykonanie zabiegu oznakowania psa w gabinecie weterynaryjnym KOSMA znajdującym się przy ul. Słonecznej 14/1 w Stanisławowie Pierwszym. Po zaczipowaniu psa właściciel otrzymuje potwierdzony przez lekarza dokument o wykonaniu elektronicznego oznakowania psa, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela zostaną wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE ANIMAL www.safe-animal.eu

Wniosek dostępny jest na stronie internetowej www.nieporet.pl lub w Urzędzie Gminy Nieporęt, Dział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, pok. 30, II piętro, tel. (22) 767-04-10.

Rozpoczęta 15 maja akcja będzie trwała do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel, jednak nie dłużej niż do 30 listopada br.

Wniosek o wykonanie znakowania psa
(plik .pdf do pobrania)