O Legionach Polskich w Białobrzegach

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Białobrzegach jako pierwsi zapoznali się z historią ważnego wydarzenia historycznego, „kryzysu przysięgowego”, którego 100. rocznicę obchodzimy w tym roku. Wystawa, dokumentująca ten jakże istotny fakt w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, to jeden z elementów uroczystych gminnych obchodów, których kulminacja odbędzie  się 24 czerwca.

Pobyt Legionów Polskich na terenie obecnej gminy Nieporęt to ważny epizod naszej lokalnej historii. Pułki Legionów stacjonowały w koszarach w Zegrzu Południowym, a w koszarach w Białobrzegach (ówczesnym Beniaminowie) uwięziono oficerów, którzy odmówili złożenia przysięgi na zaborcom w lipcu 1917 roku. 100. rocznica tych wydarzeń to dobra okazja do przypomnienia tej pięknej, patriotycznej karty polskiej historii.

O genezie powstania Legionów i odmowy złożenia przysięgi na wierność zaborcom przez żołnierzy 5. Pułku Piechoty III Brygady Legionów opowiada wystawa, przygotowana przez gminę Nieporęt we współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie. Archiwalne zdjęcia pokazują nie tylko historię ale też emocje, towarzyszące w tych trudnych chwilach polskim żołnierzom.

Jako pierwsi zapoznali się z wystawą uczniowie szkoły w Białobrzegach, a towarzyszyła jej prelekcja, którą wygłosił dr Mirosław Pakuła z Muzeum Historycznego w Legionowie. Niespodzianką, przygotowaną z myślą o młodych mieszkańcach naszej gminy, jest komiks zatytułowany „Niezłomni Legioniści 5. Pułku – 100. rocznica odmowy złożenia przysięgi zaborcom 1917-1017”. Rozdany podczas prelekcji, od razu wzbudził zainteresowanie uczniów. Mamy nadzieję, że taka forma przedstawienia zdarzeń stanie się zachętą do pogłębiania wiedzy na temat historii Polski.

Prelekcja zrealizowana zostanie we wszystkich gminnych szkołach i towarzyszyć jej będzie wspomniana wystawa. Terminy spotkań przedstawiają się następująco:

  • 8 maja godz. 8.55-9.40 Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie
  • 11 maja (czwartek) godz.8.45-9.30 Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Józefowie
  • 25 maja (czwartek) godz.8.55-9.40 Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym
  • 31 maja (środa) godz.8.55-9.40 Szkoła Podstawowa im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie
  • 7 czerwca  9 (środa) godz.8.55-9.40 Szkoła Podstawowa im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wólce Radzymińskiej.