Pamięci najodważniejszego z odważnych

13 maja minęła 110 rocznica urodzin Witolda Pileckiego, oficera AK, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz i organizatora działalności konspiracyjnej w obozie, więźnia politycznego okresu stalinowskiego zamordowanego w 1948 roku.
Właśnie 13 maja, w godzinach wieczornych, mieszkańcy Rembelszczyzny, Stanisławowa Pierwszego i Kątów Węgierskich uczcili pamięć rotmistrza, zapalając świece na rondzie w Rembelszczyźnie, które ostatnio nazwane zostało imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego.

W niedzielę uroczystą mszę świętą odprawił ksiądz proboszcz Piotr Jędrzejewski. Uczestniczyli w niej: Wójt Gminy Maciej Mazur, radni, sołtysi i mieszkańcy gminy. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach Węgierskich, Nieporęcie i Wólce Radzymińskiej, poczet Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym oraz drużyny harcerskiej. W trakcie mszy miało miejsce uroczyste poświęcenie ronda w Rembelszczyźnie, a przejazd odbył się w specjalnie na tę okazję przygotowanych samochodach.

Zorganizowana została także wystawa w plenerze, dokumentująca bohaterską działalność rotmistrza Pileckiego i okoliczności dokonania na nim mordu sądowego przez stalinowskie służby.

Zapraszamy do galerii