Psi problem porządkowy

Problemem są zanieczyszczenia pozostawiane przez psy, nierzadko właśnie na chodnikach. Właściciele czworonogów nie zawsze właściwie pilnują swoje zwierzęta podczas spacerów. Bywa, że uchylają tylko furtkę, nie martwiąc się, gdzie pupil załatwi swoją naturalną potrzebę – przed drzwiami sąsiada, na chodniku przed klatką schodową, przed sklepem.

Problem nie jest nowy, wiele się o nim mówi i pisze, jak dotychczas bezskutecznie. Są przepisy określające obowiązki właścicieli czworonogów w tym zakresie. W Regulaminie porządku i czystości na terenie Gminy Nieporęt w obszernym rozdziale VIII, dotyczącym obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, par. 23 pkt 1 ust. i ma brzmienie: „natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.(…)”.

Mamy obowiązek zabrać to, co zostawił nasz pies. Od nas samych, właścicieli psów, w dużej mierze zależy, jak wszyscy będziemy spacerować – lawirując po chodniku jak po torze przeszkód, ze wzrokiem wbitym pod nogi, czy spokojnie, bez obaw o stan obuwia.

Miłość do czworonoga powinna iść w parze z troską o estetykę otoczenia i samopoczucie współobywateli. Tym bardziej, że może nas ona uchronić przed mandatem za niedopełnienie obowiązków.