Rozpoczęła się realizacja międzyprzedmiotowego projektu „Bliżej lasu”.

Uczestniczyli w nim: Edukator Nadleśnictwa Drewnica Pani Monika Różańska oraz Leśniczy Leśnictwa Czarna Struga pan Jerzy Dyło, który współpracuje ze szkołą od wielu lat, służąc swym doświadczeniem i autorytetem.

Ze względu na dużą liczebność i zróżnicowanie wiekowe uczniów spotkanie podzielono na trzy cykl: dla klas VI – IV, III – I i grupy przedszkolne. Każdej z grup zaproponowano ten sam program, modyfikując go jednak, zgodnie z potrzebami i możliwościami uczestników. Gospodynią inauguracji była Pani Iwona Zubel. Zaczęła od prezentacji multimedialnej pt.” Tradycje edukacji leśnej w izabelińskiej szkole”.

Przedstawiła w niej efekty pracy ostatnich trzynastu lat, takie jak warsztaty przyrodnicze, Dni Lasu, Rajdy Piesze „Zielonym Szlakiem”, wydanie „Przewodnika po Puszczy Słupeckiej”, zbudowanie Ścieżki dydaktycznej „Dębowe opowieści”, zdobycie „Zielonego certyfikatu”.

Zaprosiła o zabranie głosu Pana Leśniczego, który opowiedział o perspektywach dalszej współpracy. Wszystkich zainteresowały eksponaty o niezwykłych rodowodach, np.: zarostki koziołka, czy skarpeta łosia. Opowieść Pana Leśniczego, oparta na olbrzymiej wiedzy i bogatym doświadczeniu, jak zwykle, przykuła uwagę słuchaczy. Jego obecność, w tak ważnym dla realizacji projektu dniu, podniosła rangę wydarzenia.

Kolejnym punktem był quiz wiedzy. Przeprowadziła go Pani Monika Woźniakowska. Dzieci rozwiązywały różnorodne zagadki o mieszkańcach lasu. W konkursie wykorzystano głosy zwierząt, trofea myśliwskie i zdjęcia makro.

Spotkanie zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu plastyczno-literackiego „A w lesie już jesień”, w którym wzięło udział aż stu uczniów. Jego patronem jest Nadleśnictwo Drewnica – fundator wszystkich nagród.

Kontynuacją dzisiejszego spotkania będą warsztaty przyrodnicze w lesie – początek w ostatnim tygodniu listopada.

Katarzyna Agata Nąć