Sierpniowe rocznice – Od Pierwszej Kadrowej do Armii Krajowej

Oba patriotyczne zrywy świadczyły o wielkim umiłowaniu przez Polaków Ojczyzny, wolności i niepodległości. Uczucia te znajdowały odzwierciedlenie w pieśniach i piosenkach z tamtych czasów, które towarzyszyły żołnierzom i powstańcom. Program Wieczornicy, przygotowany przez dyrygenta p. Grzegorza Orlińskiego z akompaniatorem p. Piotrem Śmiejczakiem, składał się z utworów związanych z obu historycznymi wydarzeniami, przeplatanych deklamacjami, w wykonaniu członków chóru „Echo Nieporętu”.

Na wstępie widownia wysłuchała stojąc „Warszawianki”, pieśni powstańców 1831 roku, która ma wśród Polaków rangę hymnu. Widownia słuchała w skupieniu i ze wzruszeniem. Później była Pierwsza kadrowa, O mój rozmarynie, a następnie piosenki z okupowanej Warszawy. Gdy chór wykonywał popularną „Siekiera, motyka”, cała sala towarzyszyła wykonawcom rytmicznym klaskaniem i śpiewem. Niespodziankę sprawiła również jedna ze słuchaczek, która wzięła mikrofon i wyrecytowała znany i wzruszający wiersz Antoniego Słonimskiego „Alarm”, przyjęty entuzjastycznie przez widownię.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wieczoru, chórowi „Echo Nieporętu”, za przywołanie pamięci heroicznych patriotycznych wydarzeń i dostarczenie nam niezapomnianych chwil wzruszeń. Gośćmi wieczoru byli m.in. Wójt Gminy Maciej Mazur, Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Woźniakowski, Prezes Koła Powiatowego ZKRPIBWP płk Kazimierz Przymusiński, ksiądz kanonik Zbigniew Brzozowski, ksiądz proboszcz Jerzy Sieńkowski. Zapraszamy także na gminne uroczystości z okazji obchodów 94 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Wólce Radzymińskiej – 14 sierpnia o godz. 17.00 przy pomniku 28 Pułku Strzelców Kaniowskich oraz 15 sierpnia o godz. 12.00 w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym. Oprawę artystyczną mszy zapewni chór „Echo Nieporętu”.