Tegoroczne Święto Gminy za nami

Już od rana trwały Gminne Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Nieporęt. Wędkarze rywalizowali w kategoriach: kadet, junior i open na stawie PZN w Białobrzegach. Również w godzinach rannych rozgrywany był Turniej Piłki Siatkowej nad brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego. Piłkarze startowali w dwóch kategoriach: Gimnazjum oraz OPEN. Sportowe zawody od lat towarzyszą Świętu Gminy i cieszą się dużą popularnością.

W godzinach popołudniowych na terenie Portu stanęły kolorowe stoiska handlowe i gastronomiczne. Były wyroby z wikliny i robione na zamówienie wiklinowe bansoletki, świeże pieczywo, owcze sery, sorbetowe mrożone drinki z palmą, lalki, misie, maski na halloween i wiele innych towarów.

Nowością były stanowiska gminnych szkół oraz sołtysów. Szkoły przygotowały atrakcyjne prezentacje prac uczniów, kusiły pięknymi artystycznymi wyrobami i smakowitym poczęstunkiem. Panie nauczycielki na miejscu wyrabiały piękne kwiaty z bibuły i rozdawały odwiedzającym, a uczniowie malowali twarze. Mieszkańcy z zainteresowaniem oglądali kroniki szkolne, w których na zdjęciach można było odnaleźć siebie lub znajome osoby. Stoisko sołtysów Gminy Nieporęt zachwycało estetyką i różnorodnością wystawionych potraw. Można było skosztować prawdziwego zsiadłego mleka „od krowy”, koktajlu truskawkowego, świeżych placków ziemniaczanych, cudownego chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, a wybór ciast wręcz uniemożliwiał podjęcie decyzji, co spróbować. A wszystko to w serdecznej, rodzinnej atmosferze, która panowała w tym miejscu.

Na stoisku promocyjnym Urzędu Gminy trwał konkurs dla fanów piłkarstwa, typowano też wynik meczu Polska-Czechy. Jak się później okazało, wiara w zwycięstwo naszej drużyny była ogromna. Na 68 zaproponowanych wyników, tylko dwa przyznawały zwycięstwo Czechom, ale nie były prawidłowe. Dużym powodzeniem cieszył się łapacz nagród, a w zabawach plastycznych wzięli udział i najmłodsi i trochę starsi. Tutaj również można było nabyć nowe wydanie książki Włodzimierza Bławdziewicza „Dzieje Nieporętu 1387-2009”, porozmawiać z autorem i otrzymać jego autograf. W namiocie Starostwa Powiatowego odbywał się pokaz ratownictwa medycznego, kręcił się też wiatraczek nagród.

Program festynu rozpoczęły pokazy jednostek OSP Gminy Nieporęt. Pozorowany wypadek, gęsty dym, akcja ratowniczo-gaśnicza, ryk syren i strumienie wody jak zwykle ściągnęły liczną widownię. A później scena oddana została wykonawcom z gminy Nieporęt, którzy potrafią profesjonalnie bawić publiczność, zbierając gorące oklaski. Zespól wokalny Młodzież 50+ zaśpiewał wiązankę swoich przebojów, zatańczyli najmłodsi tancerze ze Stanisławowa Drugiego. Piena Voce zaprezentował się w programie wokalno – kabaretowym.

Gwiazdą tego popołudnia był niewątpliwie zespół Józefinki, który brawurowym wykonaniem utworów zachęcał do wspólnej zabawy. Panie oraz towarzyszący im sołtys Józefowa pięknie prezentowali się w strojach kibiców piłki nożnej, podgrzewając emocje przed zbliżającym się meczem. Były też pokazy tradycyjnego tańca irlandzkiego, w wykonaniu dziewcząt ze szkoły INIS AN RINCE, zaśpiewali prawdziwi LOS AMIGOS MARIACHI. Występ zespołu ToBeUp potwierdził ponownie, ze dziewczyny mają już ugruntowana pozycję na naszym rynku i fanów, którzy pojadą za nimi wszędzie. Znakomicie śpiewają i tak samo prezentują się na scenie. To już nie jest tylko występ, ale małe show w ich wykonaniu.

Przed wieczorem uczestników powitali – Wójt Gminy Nieporęt Maciej Mazur, Wicestarosta Robert Wróbel, Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Woźniakowski oraz Zastępca Wójta Alicja Sokołowska.
Kolejnym wykonawcą był zespół Awans, który w trakcie koncertu informował o stanie meczu Polska-Czechy. W tym tez czasie niebo nad Zalewem Zegrzyńskim zaczęło przypominać, że natura może pokrzyżować ludzkie plany. Pulsujące pomarańczowe światło rozjaśniało co jakiś czas noc, wzbudzając jednak zachwyt, a nie lęk. Podczas koncertu gwiazdy wieczoru Andrzeja Piasecznego fani nie zawiedli, pomimo deszczu i przegranego meczu polskiej reprezentacji. Znane przeboje wywoływały żywiołową reakcję i prośby o bis. Dobry nastrój udzielił się i pogodzie, ustał ciepły deszcz i festyn zakończył spektakularny pokaz sztucznych ogni. Oglądany na plaży nad Zalewem, pozostawia niezapomniane wrażenie.

Organizator festynu Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie dziękuje sponsorom: Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., Lokalnej Grupie Rybackiej Zalew Zegrzyński, Starostwu Powiatowemu w Legionowie, Portowi Jachtowemu Nieporęt, firmom: Bericap, Kk-Pol, Sk Bank, Grodno, Ammono, Stal Service, Bankowi Spółdzielczemu w Legionowie, Portowi Pilawa Wiola I Henryk Dąbkowscy.


Zapraszamy do obejrzenia galerii ze Święta Gminy

Galeria z zawodów sportowych rozgrywanych z okazji Święta Gminy Nieporęt