Z Małgorzatą Kalicińską o życiu na rozlewisku

W piątek, 7 października, w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się długo oczekiwane spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską, zorganizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Nieporęt.

Małgorzata Kalicińska, z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy, nazywana jest „nową królową literatury polskiej”. Sukces przyniosła jej pierwsza powieść „Dom nad rozlewiskiem”, wydana w 2006 roku. Od tego czasu wydała kolejne tomy trylogii mazurskiej: „Powroty nad rozlewisko” i „Miłość nad rozlewiskiem”. Opublikowała także dwie autobiograficzne książki: „Fikołki na trzepaku” i „Widok z mojego okna”. Ostatnią powieścią wydaną jest „Zwyczajny facet”.

Książki Małgorzaty Kalicińskiej cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W naszej Bibliotece rzadko stoją na półkach. Prowadzimy na nie zapisy. Wniosek jest prosty: Małgorzata Kalicińskia trafia do czytelników. Kreowane przez nią bohaterki, to samodzielne i niezależne kobiety budzące powszechną sympatię.

Spotkanie autorskie zgromadziło zagorzałych czytelników Pani Małgorzaty. Padały ciekawe pytania i jeszcze ciekawsze odpowiedzi. A tak autorka odpowiedziała na pytanie o genezę pierwszej powieści: rodzina Pani Małgorzaty, po dotkliwym, finansowym krachu straciła majątek na Mazurach. Pani Małgorzata szukała dla siebie pocieszającej książki, krzepiącej i terapeutycznej. No i … nie znalazła. Postanowiła, że sama ją sobie napisze. W tym bardzo trudnym czasie spisywała też historię swojej rodziny. Właśnie te rodzinne anegdotki posłużyły jako materiał do powieści.

Autorka niezwykle barwnie opowiadała o bohaterkach i bohaterach swoich książek. Bohaterach, bowiem jej ostatnia książka nosi tytuł „Zwyczajny facet”. Porusza w niej kontrowersyjny, przemilczany dotąd problem, przemocy wobec mężczyzn. Pani Małgorzata odpowiadała także na pytania o serial filmowy na kanwie mazurskiej trylogii wyświetlany obecnie w TVP. Skarżyła się, że nie miała żadnego wpływu na kształt filmu, na jego obsadę ani na wprowadzenie nowych wątków. Przed laty robiono wierne adaptacje filmowe powieści. Te czasy bezpowrotnie minęły. Obecni na spotkaniu czytelnicy stwierdzili zgodnie, że film jest rozczarowujący, nierzetelny i nie oddaje nastroju książek Pani Małgorzaty.

Autorka „Domu nad rozlewiskiem” odpowiadała również na pytania o plany na przyszłość. Otóż, bohaterką następnej powieści będzie kobieta w średnim wieku. Książka ma opowiadać o problemach rozstań i przemijania.

Na koniec spotkania można było zdobyć pamiątkowy wpis z autografem. Biblioteka posiada książkę z, jakże cenną, dedykacją Pani Małgorzaty. Zapraszamy do Biblioteki po tę książkę.
Dziękujemy Małgorzacie Kalicińskiej za udane spotkanie. Życzymy dużo zdrowia i z niecierpliwością czekamy na następne powieści.

Elżbieta Kotowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Nieporęt