„Było wysypisko – jest uroczysko”

„Było wysypisko – jest uroczysko”- Ministerstwo Środowiska ma niezwykły pomysł na edukację ekologiczną. Lasy Państwowe organizują akcję edukacyjną związaną z wejściem w życie ustawy o utrzymaniu w gminach porządku i czystości. Projekt, realizowany w latach 2013- 2014 ma na celu zaprezentowanie korzyści i wskazanie zmian w zachowaniach społecznych. Akcji patronuje Minister Środowiska wraz z Centrum Informacyjnym Rządu.

Sukces społeczny odnoszą zwykle te działania, których adresatami są dzieci. Wezmą w niej udział uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie, która znalazła się w gronie 17 szkół z całej Polski wybranych do realizacji projektu. To wyróżnienie jest efektem wcześniejszych działań na rzecz ekologii. Szkoła znana jest jako zdobywczyni renomowanego, uznawanego w Polsce i Europie „Zielonego Certyfikatu”. Od wielu lat współpracuje z Nadleśnictwem Drewnica, realizując programy związane z edukacją ekologiczną. Rajdy i warsztaty leśne współorganizowane z leśniczym Panem Jerzym Dyło od lat cieszą się popularnością wśród społeczności lokalnej.

Akcja rozpoczęła się 19 czerwca sfotografowaniem dzikiego wysypiska śmieci znajdującego się w lesie na terenie leśnictwa Czarna Struga. 21 czerwca na terenie rezerwatu Puszcza Słupecka odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra środowiska Pana Marcina Korolca i dyrektora generalnego Lasów Państwowych Pana Adama Wasiaka. Gospodarzem wydarzenia było Nadleśnictwo Drewnica. Dzieci z naszej szkoły były gośćmi tej konferencji – to one będą swymi działaniami przekonywać społeczeństwo o tym, jak ważna jest harmonia człowieka z przyrodą. W czasie trwania konferencji wysypisko zostało uprzątnięte przez profesjonalną firmę, a dzieci dokumentowały przebieg usuwania śmieci i udzielały wywiadów reporterom z TVP Warszawa oraz stacji radiowych. Przez cały rok uczniowie będą obserwować pozytywne zmiany, jakie dokonają się w tym miejscu. Refleksje na temat walki przyrody z nieprzemyślaną ingerencją człowieka będą zamieszczać na blogu.

Zanim udamy się na wakacje przed nami jeszcze planowanie działań na przyszły rok szkolny, tak , aby w realizację projektu mogli włączyć się wszyscy uczniowie i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie pozytywnie wpłynie na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, a tym samym pozwoli nam cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody.

Dyrektor szkoły – Wanda BIłas
Nauczycielka języka polskiego- Aneta Kowalska