Debata „Czy odżywiamy się zdrowo?” w Szkole Podstawowej w Białobrzegach

Zdrowie człowieka jest wartością, której nie można kupić. Jednym z warunków koniecznych do utrzymania się w dobrym zdrowiu, jest prawidłowe odżywianie. Ma ono szczególne znaczenie dla dzieci w wieku szkolnym, gdy następuje ich intensywny rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy, a organizm ma największe zapotrzebowanie na energię. Jak więc prawidłowo się odżywiać, aby być zdrowym?

Problemem tym zajęli się trzecioklasiści z wychowawczynią Marleną Kujawą, a swoimi spostrzeżeniami podzielili się podczas szkolnej debaty na temat zdrowego odżywiania. Do udziału w niej zaprosili Marię Kloc – dyrektora Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie i Katarzynę Wroceńską z sekcji Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku oraz Agnieszkę Batorowską z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Na początku przypomnieli nam rolę, jaką w odżywianiu odgrywają składniki pokarmowe i gdzie możemy szukać naturalnych źródeł witamin. Przedstawili również zasady zdrowego żywienia, proponowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Ku przestrodze tym, którzy ich nie przestrzegają zaprezentowali – w formie multimedialnej – efekty nieprawidłowego odżywiania w postaci próchnicy zębów, niedowagi lub nadwagi. Oj, nie był to miły widok!

Sposoby odżywiania naszych uczniów wyraziście pokazała ankieta przeprowadzona w klasach IV-VI. Wynika z niej, że nasi uczniowie w codziennych posiłkach zjadają za mało warzyw i owoców. Zdarza się, że nie jedzą śniadań w domu lub zapominają o wzięciu drugiego śniadania do szkoły. Ich posiłki często są jednorodne, ubogie w niezbędne składniki. Aby poprawić nawyki żywieniowe warto sięgnąć po wskazówki, jakie daje nam, skonstruowana przez specjalistów, piramida zdrowia.

W podsumowaniu uczniowie stwierdzili, że debata pozwoliła im dostrzec błędy, jakie popełniają w żywieniu. Obiecali, że postarają się zmienić swoją dietę tak, aby była ona sprzymierzeńcem ich prawidłowego rozwoju.

Po debacie zaproszeni goście oraz uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych przygotowaną na tę okoliczność. Ogromne zainteresowanie wzbudziły „apetyczne jabłka” – prace wykonane przez uczniów klas „0” – VI.

Debata „Czy odżywiamy się zdrowo?”
Debata „Czy odżywiamy się zdrowo?”
Debata „Czy odżywiamy się zdrowo?”