Dwa złote medale w szachach w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży

Olimpiada rozgywana była w dwóch kategoriach: szachy klasyczne i szachy szybkie.

Zawody w szachach szybkich odbyły się 21 lutego i wzięło w nich udział 201zawodników ze wszystkich warszawskich klubów. Ola okazala się pośród nich niekwestionowaną mistrzynią wygrywając wszystkie partie, zajmując pierwsze miejsce i zdobywając złoty medal.
Walka w szachach klasycznych była bardziej zacięta i emocjonująca. W trwających dwa dni (22 i 23 lutego) rozgrywkach zmagało się ze sobą 184 szachistów. Ola zakończyła remisem dwie z siedmiu rozegranych partii, pozostałe rozstrzygając na swoją korzyść. Nie przyniosło to jednak zwycięstwa. Taką samą ilość punktów zgromadziła jeszcze jedna zawodniczka i aby wyłonić mistrzynię, sędzia główny zawodów, Paweł Suwarski, zarządził dogrywkę.

Ola musiała rozegrać jeszcze dwie dodatkowe partie decydujące o zwycięstwie. Choć emocje były ogromne, zachowała zimną krew i wygrała obie partie zdobywając swój drugi złoty medal.
Dwa złota w WOM- ie to duże osiągnięcie, zwłaszcza że jest to jedna z najważniejszych imprez szachowych organizowanych corocznie w Warszwie (pozostałe to Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. M. Najdorfa oraz Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych).

Ola Michalska ma 11 lat, w szachy gra od 8. roku życia i posiada II kategorię szachową. Jak mówią rodzice, państwo Ewa i Paweł Michalscy: „Swój sukces zawdzięcza wytężonej pracy i wielkiej pasji. Od dwóch lat regularnie ćwiczy ze swoim ternerem, w lutym wzięła udział w zgrupowaniu finalistów Mistrzostw Polski, jakie zorganizował klub MKS Polonia Warszawa, do którego należy od 2010 roku, czyli od czasu, kiedy zaczęła grać w szachy. Niemniej jednak Ola nigdy nie odkryłaby swojej pasji, gdyby nie zaangażowanie i pomoc nauczycielki matematyki, pani Hanny Popławskiej. To pod jej okiem Ola stawiała pierwsze szachowe kroki” – pokreślają.

Warto dodać, że ostatnie sukcesy nie są pierwszymi w krótkiej karierze dziewczynki. Już wcześniej z powodzeniem startowała w zawodach pokonując niejednokrotnie bardziej doświadczonych od siebie zawodników. W ubiegłorocznej WOM Ola zdobyła srebrny medal, zajęła też III miejsce w Mistrzostwach Mazowsza Juniorów, które odbyły się jesienią 2012 r. Świadczy to o ogromnym talencie Oli i pozwala wierzyć, że największe sukcesy są jeszcze przed nią. Trzymamy kciuki!