Dzień Rodziny w Gminnym Przedszkolu w Wólce Radzymińskiej

Trwały ostatnie przygotowania: kończenie robienia upominków, ostatnie przymiarki strojów, rwetes i kłótnie jak ustawić krzesełka, żeby rodzicom siedziało się wygodnie. Gdy dochodziła godzina 16.00 wszystko już jednak było dopięte na ostatni guzik.

Podczas kiedy rodzice zajmowali swoje miejsca na sali, dzieci przebierały się i zakładały swoje kostiumy sceniczne. Nagle na scenę wpadły kolorowe ptaki, żabki, myszki, krasnoludki, zielone drzewa, muchomorki i inne zwierzęta leśne. Zaczęła się opowieść o tym, co może się wydarzyć, jeżeli nie będziemy dbać o przyrodę. Przygotowane przedstawienie pt. „ Chrońmy przyrodę” było podsumowaniem działań ekologiczno – przyrodniczych z dziećmi, prowadzonych w ciągu roku w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać i zrozumieć sens celowości: segregacji śmieci, zbiórki baterii, poznały pojęcie „elektrośmieci”, zbierały makulaturę, wyrobiły nawyk oszczędzania wody i energii elektrycznej, dokarmiały ptaki i zwierzęta leśne oraz uczestniczyły w wielu innych projektach, mających uświadomić im styl zdrowego życia w zgodzie z przyrodą.

„Nie watro mieszkać na Marsie.
Nie warto mieszkać na Wenus,
na Ziemi jest życie ciekawsze,
powtarzam to każdemu”.

Te słowa piosenki porwały naszą publiczność do śpiewania razem z dzieciakami.
Po przedstawieniu dzieci zbiegły ze sceny, by przebrać się do drugiej części artystycznej. W tym czasie Jolanta Kujawska przedstawiła rodzicom prezentację multimedialną, obrazujących cykl podejmowanych działań przyrodniczo – ekologicznych w ciągu całego roku w ramach programu „ Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Zdjęcia pokazały rodzicom, jak wiele pracy ale i zabawy sprawiły dzieciom i nam nauczycielom dodatkowe zajęcia prowadzone w ramach tego projektu.

Ukoronowaniem naszego wysiłku jest zdobycie (jako jedno z nielicznych przedszkoli) Certyfikatu Ekologicznego Przedszkola oraz nagród w postaci zabawek i pomocy edukacyjnych.
Po prezentacji na scenę znów wbiegły przedszkolaki, już w swoich uroczystych, pięknych ubrankach, z kwiatami w rączkach. Zaczął się koncert życzeń dla Kochanych Gości. Popłynęły słowa piosenek i wierszyków dla Mam i Tatusiów, które niejednemu z nich wycisnęły łzy wzruszenia. Goście czynnie włączyli się w program, bijąc brawa i śpiewając razem ze swoimi pociechami. Do śpiewu i do tańca jak co roku od wielu lat grała nam nieoceniona p. Grażynka Piwkowska.
Po występach dzieci obdarzyły rodziców upominkami i poczęstowały słodkim „co nieco”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fot. W. Zadrożny