„Eko-Re-Akcja” i „Przetwory Śmieciory” rozstrzygnięte!

Dzień Zdrowia i Natury w Szkole Podstawowej w Nieporęcie organizowany jest od 1992 roku i związany jest z przypadającym na 22 kwietnia Dniem Ziemi. Głównym punktem tegorocznego programu było rozstrzygnięcie gminnych konkursów ekologicznych: dla dzieci „Przetwory – Śmieciory” i dla dorosłych „Eko-Re-Akcja”.

Celem obu konkursów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości odpadów, a także zainspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki, szczególnie z wykorzystaniem rzeczy używanych, już niepotrzebnych, stających się w naszym otoczeniu śmieciami. Zadaniem uczestników było wykonanie przedmiotów użytkowych z takich właśnie odpadów. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów. Wpłynęło kilkadziesiąt prac, wiele bardzo ciekawych, które zaskoczyły pomysłowością i oryginalnym wzornictwem, np. lampa, która powstała m.in. z bębna od pralki i felgi samochodowej; sanki zrobione ze starego krzesła; świecznik wykonany z kapsułek po kawie czy zwycięska praca – tablica korkowa wykonana z korków od butelek wklejonych w ramę obrazu.

Pomysłodawczynią konkursów jest nauczycielka przyrody – Alina Zalewska, a w komitecie organizacyjnym znalazły się Iwona Kopka – lider ds. promocji SP Nieporęt oraz Iwona Bartosiewicz – koordynator programu Szkoła Promująca Zdrowie.
Jury w składzie: Anna i Andrzej Orlińscy – artyści plastycy, Henryka Galas- Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Nieporęcie, Dariusz Wróbel – Kierownik Działu Ochrony Środowiska i Rolnictwa doceniło przede wszystkim pomysłowość twórców i niebanalne podejście do tematu.

Nagrody wręczyli laureatom główni sponsorzy konkursów – Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur, który ufundował nagrody w konkursie dla dzieci, Marcin Kuczyński, prezes firmy K.K.-Pol Kuczyńscy S.A, fundator nagród dla dorosłych oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieporęcie pani Edyta Kuś, która wspierała nauczycieli w organizacji imprezy.

Drobne upominki w postaci akcesoriów malarskich otrzymały także wszystkie dzieci, które przygotowały prace indywidualne.
Program tegorocznych obchodów Dnia Zdrowia i Natury był bardzo bogaty. Rozstrzygnięciu konkursów towarzyszyły: podsumowanie działalności ekologicznej szkoły w minionym roku, pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów pod kierunkiem Iwony Bartosiewicz oraz przedstawienie pt. „Gnomy z planety Gnu”, w którego przygotowanie zaangażowały się organizatorki konkursów wspierane przez Monikę Kamińską-Thomas.

Organizatorzy Dnia Zdrowia i Natury oraz Konkursów pod hasłem Eko-Re-Akcja składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację konkursów oraz Dnia Zdrowia.

Laureaci Gminnego konkursu ekologiczno – plastycznego „Przetwory – Śmieciory”:
kategoria Przedszkola:
I miejsce – Gminne Przedszkole Akademia Małych Odkrywców w Zegrzu Południowym,
II miejsce – grupa przedszkolna „O” Szkoła Podstawowa im. B. Tokaja w Nieporęcie,
III miejsce – Gminne Przedszkole w Białobrzegach;

kategoria klasy I-III:
I miejsce – dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej w Nieporęcie,
wyróżnienie – Kacper Bałuk (SP Nieporęt);

klasy IV-VI:
I miejsce – Karolina Nowicka (SP Białobrzegi),
II miejsce – Piotr Błażejczyk (SP Nieporęt).

Laureaci Gminnego konkursu ekologiczno – plastycznego „Eko – Re – Akcja”:
I miejsce – Klementyna Plutecka (Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym),
II miejsce – Nela Maniewska (LO im. Władysława IV w Warszawie),
III miejsce – Robert Wróbel (Nieporęt), wyróżnienie – Halina Chodorowska (Nieporęt).Zapraszamy do galerii