Jan Paweł II Człowiek Modlitwy

„Prawdziwą modlitwę można odnaleźć w ciszy, dlatego trzeba nauczyć się wchodzić w ciszę”. Te słowa abp Henryk Hoser skierował do młodzieży dziękując im za przygotowanie programu artystycznego poświęconego Janowi Pawłowi II. Tematem wiodącym była właśnie modlitwa, która w życiu Ojca Świętego zajmowała szczególne miejsce.
Akademia pod hasłem Jan Paweł II Człowiek Modlitwy miała swoją prapremierę w piątek 21 października w naszym Gimnazjum.

Uroczystość, w której wzięła udział społeczność uczniowska i nauczyciele, wypadła w przededniu obchodzonego po raz pierwszy liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II. Słowo wstępne wygłosił ks. Grzegorz Mądry, który wyjaśnił genezę tego dnia – to właśnie 22 października Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat.

Premiera programu odbyła się natomiast 25 października (wtorek) po południu. Przybyli na nią zaproszeni goście m.in. abp Henryk Hoser, wójt Gminy Nieporęt p. Sławomir Maciej Mazur, zastępca wójta p. Alicja Sokołowska, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty p. Henryka Galas, Przewodniczący Rady Gminy p. Eugeniusz Woźniakowski, proboszcz parafii w Stanisławowie Pierwszym ks. Piotr Jędrzejewski oraz mieszkańcy gminy, a w szczególności młodzież, która tego dnia przyjęła sakrament bierzmowania.

Akademię rozpoczęła pieśń „Janie Pawle z Polski” nawiązująca do wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W dalszej części uczniowie czytali teksty mówiące o wartości modlitwy, której prymat ujawniał się we wszystkich okolicznościach życia papieża. Uczniowie klas pierwszych cytowali słowa osób bliskich papieżowi, obserwujących go na co dzień i dostrzegających sposób, w jaki się modlił. Wysłuchaliśmy też poezji w wykonaniu Natalki Skórkowskiej, Pauliny Bartosiak, Asi Powały i Kasi Pachelskiej.

Całość dopełniły piosenki, które ze względu na słowa i wykonanie (brawa dla solistek i solistów) niosły ze sobą wielki ładunek emocjonalny i zapadły w pamięć słuchających.

Program przygotowali uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem p. Moniki Kotowody, nad oprawą muzyczną czuwała, jak zwykle niezawodna, p. Barbara Jankowska, natomiast piękną scenerię do tego montażu słowno-muzycznego wykonała p. Iwona Bartosiewicz.
Po zakończonym programie wszyscy zostali zaproszeni na papieskie kremówki, które są już chyba stałym elementem uroczystości poświęconych osobie Jana Pawła II.