Klub Młodego Podróżnika w Józefowie

Podobnie jak w przypadku odbytych wcześniej spotkań poświęconych podróżom do Indii czy Australii, atrakcjom nie było końca.
Styczniowe zajęcia poświęcone były geografii, kulturze, muzyce i tańcowi Czarnego Lądu, a gośćmi specjalnymi byli: James z Nigerii, Gigi z Konga i Gashaw z Etiopii.
Na początku była zagadka – muzyczna i fotograficzna. Muzyka afrykańska, zdjęcia Kenijczyków w czasie rytualnego tańca, słoń afrykański. Napięcie rosło, a dzieci prześcigały się w odgadywaniu miejsca na ziemi, będącego tematem spotkania. W końcu doszliśmy do zgody – AFRYKA będzie celem naszej podróży.

Slajdy przedstawiające położenie Czarnego Lądu, najważniejsze kraje, zabawy z mapą i globusem, pozwoliły nam umiejscowić Afrykę na mapie świata. Sahara, las równikowy, sawanna, dorzecze Nigru, Nilu to tylko nieliczne, charakterystyczne miejsca które „odwiedziliśmy”. Poznaliśmy także afrykańskie plemiona: Pigmejów, Masajów i Buszmenów. Ale najwięcej radości przyniosły nam slajdy przedstawiające zwierzęta i roślinność Afryki. Słonie, żyrafy, lwy, hipopotamy, zebry i wiele innych przypomniały nam dobrze znane postaci z ulubionego filmu „Madagaskar”. Teraz już wiemy, że Madagaskar to kraj, który też leży w Afryce!

Korzystając z obecności gości z Afryki, poznaliśmy ciekawostki związane z Nigerią, Kongo i Etiopią.
Pani Beata Dubaniewicz opowiadał o swoich przygodach zdobytych w Afryce – niezwykłej gościnności jaką obdarzyli ją tubylcy, nauce gry na afrykańskich bębnach, niepowtarzalnym smaku manioku i innych.

Ale prawdziwe atrakcje czekały jeszcze przed nami. Po prezentacji slajdów i pogadance Gigi i Gashaw porwali nas w świat muzyki i tańca. Gigi poprowadził warsztaty gry na bębnach afrykańskich – dwadzieścioro dzieci otrzymało bębny i pod okiem instruktora odkrywało swoje talenty muzyczne. W tym samym czasie pozostała grupa, pod okiem instruktora tańca – Gashaw – uczyła się tańca afrykańskiego. Śmiechom i radości nie było końca. W czasie zajęć, każde dziecko spróbowało zarówno gry, jak i tańca.

Bezpośredni kontakt z czarnoskórymi gośćmi, obejrzane slajdy i wysłuchane opowieści, jak i możliwość gry na bębnie afrykańskim oraz nauka tańca sprawiły, że dzieci na długo zapamiętają Afrykę. I – być może – pewnego dnia zapragną zrealizować własne marzenie podróży na Czarny Ląd.

Dziękujemy serdecznie za pomoc przy organizacji spotkania oraz nieustające wsparcie Pani Dyrektor Agnieszce Powała – naszemu dobremu duchowi i honorowemu członkowi Klubu Młodego Podróznika
Czym jest Klub Młodego Podróżnika?

To forma zajęć pozalekcyjnych, które prowadzone są w Szkole Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie. Odbywają się raz w miesiącu i trwają około 2 godzin. Każde zajęcia poświęcone są kulturze innego kraju. W ten sposób młodzi klubowicze podróżują po świecie, bez wyjeżdżania z Józefowa.

Zajęcia mają formę spotkania autorskiego, przybliżającego dzieciom geografię, kulturę, zwyczaje obcych krajów. Pani Beata Dubaniewicz opowiada o danym kraju, swoich obserwacjach i przygodach zdobytych podczas osobistych podróży. Jako absolwentka SGH na wydziale „Stosunków Międzynarodowych” oraz licencjonowany pilot wycieczek zagranicznych, a także miłośniczka egzotycznych podróży, przez wiele lat była zaangażowanym organizatorem podróży po 5 kontynentach.

Celem zajęć Klubu Młodego Podróznika jest wzbudzenie zainteresowania podróżami, rozpowszechnianie wiedzy o krajach egzotycznych, poznanie kultur obcych krajów, prezentacja i pogadanki podróżnicze opracowane z myślą o dzieciach i młodzieży.
Zajęcia pokazują dzieciom, że podróże kształcą – uczą geografii, języków obcych, samodzielności, wytrwałości, cierpliwości i pokory. Uczą także TOLERANCJI, poprzez obcowanie z różnymi, niekiedy całkowicie odmiennymi rytuałami i kulturami.

Przekaz werbalny jest wzbogacony o:
– barwne obrazy – rzutnik multimedialny z prezentacją zdjęć, map, obrazów, filmów;
– muzykę regionalną;
– degustację – drobne przekąski charakterystyczne dla kuchni danego kraju;
– zabawy, zajęcia integracyjne, plastyczne, sportowe;
– spotkania z gośćmi specjalnymi – przedstawiciele krajów, o których rozmawiamy podczas spotkania.

W trakcie spotkań dzieci są zachęcane do współtworzenia zajęć (pytania, zabawy, quizy, krzyżówki, dyskusja, zajęcia integracyjne, własne wrażenia i doświadczenia uczestników).

Proponowane kraje prezentowane podczas zajęć:
Egzotyka: Indie, Tajlandia, Kuba, Dominikana, Afryka/Mauritius, Barbados, USA, Australia, Egipt
Europa: Grecja, Hiszpania, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Holandia

Projekt Klub Młodego Podróżnika jest otwarty dla innych zainteresowanych podmiotów. Więcej szczegółów na stronie Szkoły Podstawowej w Józefowie:http://spj.nieporet.pl