„Malowane rymy” Szymona Wardaka

Świat poezji jest wyjątkowy – czarodziejski, tajemniczy, a jednocześnie dostępny dla wszystkich. Poeci otwierają przed nami świat niezwykłych wzruszeń, pokazują codzienność w niecodziennej perspektywie, poruszają nasze serca i wyobraźnię. I właśnie pobudzanie wrażliwości, wyobraźni i aktywności twórczej miał na celu konkurs „Malowane rymy”, w którym dzieci tworzyły ilustracje do wierszy poetki legionowskiej p. Hanny Niewiadomskiej.

Organizatorem konkursu była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Legionowo i Starosta Legionowski. Na konkurs wpłynęło 935 prac, spośród których wybrano i nagrodzono 7 rysunków oraz przyznano 12 wyróżnień i 3 nagrody specjalne od członków jury. Prace oceniała komisja w składzie:

1. Jagoda Ruta – artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przewodnicząca jury,
2. Hanna Niewiadomska – poetka, grafik,
3. Małgorzata Ciechanowska – instruktor biblioteczny, przedstawiciel Organizatora konkursu.

Wśród wyróżnionych prac znalazła się ilustracja do wiersza „Zebra” wykonana przez ucznia klasy I Szkoły Podstawowej w Białobrzegach Szymona Wardaka. To wielki sukces młodego artysty zważywszy na ilość prac, które wpłynęły na konkurs. Szymek odebrał nagrodę rzeczową w postaci karty podarunkowej w wysokości 100 złotych do zrealizowania w salonach EMPiK, dyplomu oraz najnowszej, jeszcze „ciepłej”, bo prosto z drukarni, książki p.Niewiadomskiej z osobistą dedykacją dla autora pracy. Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, a nagrody wręczała sama autorka.

W bibliotece, gdzie odbywał się finał konkursu przygotowano też wystawę najlepszych rysunków, które, chociaż nie nagrodzone, zostały dostrzeżone przez jury. Znalazły się na niej prace jeszcze czwórki uczniów naszej szkoły: praca Julki Kozak z klasy I (ilustracja do wiersza „Zebra”), Pauliny Wróbel z klasy IV („Wiosenny wierszyk”), Diany Tyczyńskiej z klasy II („Ośmiornica”) i Kuby Dworaka z oddziału przedszkolnego „0” („Wiosenny wierszyk”).
Wszystkim młodym artystom serdecznie gratulujemy.

Monika Kotowoda