„OD PRZEDSZKOLAKA DO PIERWSZAKA Święto Komisji Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Izabelinie”.

Spotkali się, aby wspólnie cieszyć się Świętem Komisji Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor przypomniała historię tego ważnego dnia. To właśnie 14 października 1773r. Polacy utworzyli pierwsze ministerstwo oświaty, czyli Komisję nad edukacją. Byli prekursorami takiej działalności nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przeprowadzona przez nich reforma dostosowała edukację do ówczesnych potrzeb społecznych. Tę reformatorską ideę, dążenia do doskonałości przejęliśmy w spadku po naszych światłych protoplastach.
Z okazji święta Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom. Przychylił się do nich Wójt Gminy, Pan Sławomir Maciej Mazur, który w pięknych słowach podsumował efekty dydaktyczno-wychowawczej pracy.

Zebrani z wielką przyjemnością obejrzeli program artystyczny, przygotowany przez pierwszaków pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Anny Trawickiej oraz muzyka, Anny Maliszewskiej. Dzieci recytowały wiersze znanych poetów i śpiewały dźwięczne piosenki. Ich czyste głosy wspaniale rozbrzmiewały w wysoko sklepionej sali. Ze wzruszeniem wysłuchano słów „Katechizmu polskiego dziecka”. Uwagę widzów przyciągała również wizualna strona występu – program wzbogaciła barwna dekoracja sceny oraz rekwizyty: eleganckie czapki i kolorowe pompony.

Później nastąpiła chwila, na którą wszyscy czekali: pasowanie na ucznia. Dwadzieścia troje uczniów pierwszej klasy złożyło ślubowanie. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia otrzymali od Rady Rodziców słowniki ortograficzne, które odtąd stale będą im towarzyszyć w dalszej edukacji. Drobne upominki, samodzielnie wykonane, dostali również od wszystkich pozostałych uczniów.

Uroczystość zakończyło spotkanie przy kawie i pysznym deserze, które przygotowali rodzice uczniów klasy pierwszej.

Katarzyna Nąć