„Smacznie, Zdrowo, Kolorowo” – I Gminny Konkurs Kulinarny

Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie.
Ogólnym założeniem organizowanego przez nasze przedszkole konkursu było promowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych poprzez zachęcanie ich do samodzielnego wymyślania i przyrządzania smacznych, zdrowych i kolorowych sałatek i surówek, przekazanie najmłodszym aktualnej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia poprzez prezentację produktów wchodzących w skład piramidy żywieniowej, jak też utrwalanie prawidłowych nawyków higienicznych.

Do udziału w konkursie zaprosiliśmy dzieci 5-letnie z przedszkoli i szkół na terenie Gminy Nieporęt.
Do zmagań konkursowych przystąpiło siedem czteroosobowych zespołów pod kierunkiem nauczycieli. Wszystkie dzieci ubrane były w fartuszki, wspaniałe czapki kucharskie z emblematami.

Po przywitaniu uczestników przez Panią Dyrektor, Pani Roksana Kalinowska z działu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia PSSE w Legionowie przypomniała dzieciom zasady higieny i zdrowego żywienia na podstawie prezentacji multimedialnej.

Zespoły wyposażone w zdrowe produkty, różnorodne naczynia, sztućce, dodatki i wielki zapał do pracy i rywalizacji przystąpiły do działania. Na wykonanie zadania uczestnicy mieli 40 minut, w trakcie których powstały przepiękne i oryginalne dzieła kulinarne. Dzieci podeszły do tematu w sposób niezwykle odpowiedzialny. Starannie i z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa tworzyły potrawy według własnych przepisów. Sprawnie organizowały sobie stanowisko i czas pracy. Dołożyły wszelkich starań, aby potrawy były pyszne i zdrowe. Każda sałatka otrzymała nawet nazwę: „Aligator” – Gminne Przedszkole w Nieporęcie, „Tęczowa mozaika owocowa” – Szkoła Podstawowa w Nieporęcie, „Witaminowa bomba” – Szkoła Podstawowa w Izabelinie, „Owocowa rozkosz” – Szkoła Podstawowa w Białobrzegach, „Wybuchowa witaminka”– Szkoła Podstawowa w Józefowie, „Feluś warzywny”– Gminne Przedszkole w Zegrzu Południowym.
Jury złożone z Pana Sławomira Macieja Mazura , Wójta Gminy Nieporęt, Pani Roksany Kalinowskiej, inspektora Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Pana Ryszarda Wiśniewskiego Radnego z Zegrza Południowego oraz Pani Anny Kołodziej, Dyrektora Przedszkola, po niełatwej naradzie wyłoniło zwycięskie zespoły:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Nieporęcie,
II miejsce Szkoła Podstawowa w Białobrzegach
III miejsce Gminne Przedszkole w Zegrzu Południowym.
Wyróżnienia:
Gminne Przedszkole w Nieporęcie
Gminne Przedszkole w Białobrzegach
Szkoła Podstawowa w Izabelinie
Szkoła Podstawowa w Józefowie

W tym konkursie wszyscy byli zwycięzcami. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i puchary ufundowane przez Wójta Gminy Nieporęt oraz przedszkole a wszyscy uczestnicy nagrody, upominki i dyplomy.
Rezultaty zmagań konkursowych dzieci 5-letnich przerosły nasze oczekiwania. Przygotowane surówki i sałatki zostały wykonane z najwyższą starannością, pomysłowością, wyróżniały się oryginalnością nazwy i wyglądu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za profesjonalne przygotowanie się do konkursu oraz zachęcamy do podejmowania nowych wyzwań w pracy z dziećmi.Zapraszamy do obejrzenia galerii z konkursu