Sposób na bezpieczną drogę do szkoły

Uczniowie, wraz z panem Piotrem Kutra, nawiązali kontakt z panią Wandą Biłas, dyrektor Szkoły Podstawowej w Izabelinie, proponując przeprowadzenie dla uczniów klasy IV „lekcji” bezpiecznego poruszania się po drodze. Po pozytywnym zaopiniowaniu pomysłu młodsi koledzy przybyli w progi gimnazjum.

Już od godz. 8.00, w czwartek, czekał szpaler starszych kolegów, ubranych w odblaskowe kamizelki, gotowych do przekazania wielu ciekawych informacji. Uczniowie z klasy IV obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą zasad bezpiecznego poruszania się po drodze z domu do szkoły, a następnie udali się na przejście w pobliżu gimnazjum, by uczestniczyć w ćwiczeniach praktycznych. Tam też zostały omówione zagrożenia, jakie mogą wystąpić na przejściu dla pieszych na tak ruchliwej drodze.

Po powrocie z edukacyjnego spaceru starsi koledzy zaproponowali sprawdzenie wiadomości za pomocą testu. Najlepszy wynik w klasie IV osiągnęła Julia Pisarek, II miejsce wywalczyła Maryla Karczmarczyk, a III – zajął Maurycy Wróbel. Medaliści otrzymali nagrody i dyplomy.
Kiedy wszyscy czwartoklasiści mieli opanowaną wiedzę teoretyczną, przyszedł czas na doskonalenie umiejętności praktycznych. Tym razem chętni uczniowie mogli sprawdzić się w technice jazdy na rowerze, poruszając się po torze sprawnościowym z elementami miasteczka ruchu drogowego.

Zmaganiom swoich podopiecznych przyglądała się wychowawczyni, pani Iwona Zubel, a także dyrektor gimnazjum, pani Barbara Skrzypkiewicz i liczna grupa gimnazjalistów dopingująca młodszych kolegów do jak najlepszej jazdy na rowerze.

Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom wraz ze słodkim upominkiem.

To jednak nie koniec wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze, jakich udzielili wolontariusze z klasy III b swoim młodszym kolegom. Aby faktycznie ich droga do szkoły była bezpieczna, przeszli wraz z czwartoklasistami przez wszystkie niebezpieczne miejsca, począwszy od gimnazjum, a kończąc przy szkole w Izabelinie.

Niebawem nastąpi oficjalne przekazanie elementów toru sprawnościowego uczniom ze szkoły podstawowej, co usprawni przygotowanie się i zdawanie uczniów na kartę rowerową, a w związku z tym poprawi również bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły.

To było ciekawe doświadczenie dla uczniów klasy III b, którzy jednocześnie zaliczyli, jako pierwsi w szkole, projekt edukacyjny, zaś dla czwartoklasistów była to lekcja, na której mogli poczuć się odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego.

I. Kutra