Wakacje nad jeziorem Kalwa.

Głównym celem kolonii profilaktycznych, pod hasłem „Radosne wakacje wolne od narkotyków i używek”, było przeciwdziałanie nałogom, uczenie postaw asertywnych, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, czerpanie przyjemności z aktywnego spędzania wolnego czasu i budowanie przyjaznych relacji z rówieśnikami.

Kolonie zorganizowała Szkoła Podstawowa w Nieporęcie. Kierownikiem wypoczynku była dyrektor szkoły – pani Edyta Kuś.
Dziećmi opiekowali się wychowawcy: Małgorzata Wieczorek, Iwona Bartosiewicz, Ewa Banachewicz oraz trenerzy i ratownicy: Marcin Czerwiński i Karol Chmiel.

W trakcie wypoczynku dzieci miały okazję, pod czujnym okiem trenerów, doskonalić naukę pływania nie tylko na basenie, ale także na kąpielisku, znajdującym się na terenie ośrodka.

Uczniowie uczestniczyli w spływie kajakowym po rzece „Krutyń”, pływali na łódkach, rowerach wodnych, korzystali z kortów tenisowych, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kręgielnia, stoły bilardowe i pingpongowe oraz park linowy.

Odbyła się „Olimpiada sportowa”, w czasie której uczniowie mogli odkrywać swoje mocne strony i zdobywać medale. W przygotowaniu konkurencji sportowych czynny udział wzięli starsi uczestnicy kolonii a nasi absolwenci.
Koloniści nawiązywali właściwe relacje z rówieśnikami podczas zabaw i gier zespołowych takich jak podchody leśne, tory przeszkód, zabawy na plaży oraz podczas zajęć taneczno –artystycznych, zabaw przy ognisku i wieczoru karaoke.

W czasie „Dnia Rycerskiego” odbyły się zajęcia teatralno – dramowe, poprowadzone przez Bractwo Rycerskie, które nawiązywały do historii naszego państwa i wojen polsko – szwedzkich.

Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy plastyczno-techniczne tj. budowanie rzeźb z piasku, wykonywanie biżuterii, tworzenie herbów, wykonanie plakatów promujących zdrowy styl życia.

Obcowanie z przyrodą podczas spacerów i wycieczek po malowniczej okolicy Pasymia, uprzyjemniły czas wolny naszym podopiecznym.
Zwieńczeniem całego wyjazdu był udział w Dniach Nidzicy: zwiedzanie zamku z przewodnikiem oraz wspaniała zabawa podczas koncertu rockowego na Rynku miasta.
Uczestnicząc w koloniach , dzieci i młodzież miały możliwość odpocząć od codziennych problemów, poznać nowe zakątki Polski oraz aktywnie i bezpiecznie spędzić czas.
Cennym spostrzeżeniem jest to, że uczestnicy kolonii – uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły wykazali się wysoką kulturą oraz taktem, służyli sobie pomocą i godnie reprezentowali Gminę Nieporęt i jej mieszkańców.

Serdeczne podziękowania dla Pani Kingi Czerwińskiej za podarowanie dzieciom materiałów edukacyjnych promujących bezpieczne zachowania w czasie wakacji.

Małgorzata Wieczorek