Wigilia w Szkole Podstawowej w Izabelin

Kolację poprzedziła część artystyczna- spektakl muzyczny pt. „Wciąż szuka miejsca wśród nas.” W tym roku wystąpili uczniowie z Koła Teatralnego oraz Warsztatów Wokalnych działających w naszej szkole. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że dzieci chodzą do różnych klas, każde z nich ma inne obowiązki i plan zajęć, a mimo to znaleźli jeszcze czas na wspólne próby. Pani Agata Nąć napisała teksty i wsparła młodych artystów literacko, natomiast pani Anna Maliszewska skomponowała do nich muzykę, a także akompaniowała wraz z panami Jarosławem Wróblem i Janem Kondejem.

Jasełka były niezwykłe, zaaranżowane na bardzo wysokim poziomie, z pięknymi scenicznymi dekoracjami, kostiumami oraz prezentacją multimedialną w tle. Sztuka była jednocześnie poważna i refleksyjna oraz zabawna i wzruszająca. Od samego początku przedstawienie wprawiło publiczność w nastrój bożonarodzeniowy. Przenieśliśmy się wszyscy do dawnego Betlejem, do czasów, gdy na świat miał przyjść Jezus Chrystus – Syn Boży.

Lucyfer, anioł wypędzony z raju, próbował pokrzyżować plany Najwyższego, wysyłając swoją diabelską kompanię pod dachy ludzi, by szerzyli zło i cierpienie. Jego czterej rogaci, pełni złej woli słudzy o imionach Skąpstwo, Egoizm, Lenistwo i Głupota, rozpoczęli misję od domów, w których zmęczeni drogą Maryja i Józef, szukali schronienia. Zwykli mieszkańcy okolicznych wiosek, słuchając czarcich podszeptów, odmawiali gościny, ukazując najgorsze ludzkie cechy. W ten sposób drużyna Lucyfera nie chciała dopuścić do narodzin Jezusa. Znużona drogą Maryja wraz ze swoim mężem Józefem znalazła w końcu schronienie w betlejemskiej stajence i tam urodziła Syna Bożego. Radość ogarnęła wtedy wszystkich. Pokłonili się Dzieciątku pastuszkowie, królowie i zwierzęta. Dzień ten świętujemy, ciesząc się ze zwycięstwa dobra, bo Jezus przyszedł na świat, by pojednać ludzi ze sobą i z Bogiem i uchronić ich od zła.

Jasełka przedstawione przez młodych artystów miały ukazać istotę świąt Bożego Narodzenia, przede wszystkim ich głębię religijną i duchową, nawiązując do słów polskiej kolędy: „Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy”.

Na koniec dzieci z młodszych klas wyszły na scenę, by z panią Magdą Rajską, prowadzącą z nimi zajęcia wokalne, zaśpiewać kilka znanych kolęd. Goście otrzymali jeszcze gwiazdki i szyszki własnoręcznie wykonane i udekorowane przez uczniów. Wójt Gminy Maciej Mazur pogratulował występu i podziękował twórcom za tak duże zaangażowanie, składając wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia. Dyrektor szkoły pani Wanda Biłas po złożeniu życzeń zaprosiła gości do świetlicy szkolnej na wspólny poczęstunek.