Zwycięstwo gimnazjalistek ze Stanisławowa Pierwszego

Turniej ma na celu promowanie regionu, popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy krajoznawczo — historycznej, ochrony środowiska i ekologii, zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpiecznego uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, przebywania nad wodą oraz podstawowych zasad udzielania pomocy przedmedycznej.

Tydzień przed konkursem Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego zorganizował dla drużyn z siedmiu gmin: Jabłonny, Serocka, Wieliszewa, Legionowa, Dąbrówki, Radzymina i Nieporętu, krajoznawczą wycieczkę. Uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy oraz poznania bliżej każdej gminy.

Tegoroczny turniej odbył się w Gminie Jabłonna – zwycięzcy IX edycji.
Zmagania drużyn rozpoczęły się od testu wyboru i pytań z zakresu rozpoznawania miejsc, zabytków, symboli ekologicznych i znaków obowiązujących nad wodą. Po teorii i krótkiej przerwie odbyła się część praktyczna. Ocenie podlegała umiejętność ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej, narysowania liścia określonego drzewa oraz zaprojektowanie grafiki na torbie ekologicznej. Ostatnim etapem części praktycznej było przedstawienie prezentacji multimedialnej „Ekologia w mojej gminie”. Jak się okazało po zakończeniu tej części turnieju, dwie drużyny zdobyły tę samą liczbę punktów. W ramach dogrywki kapitanowie drużyn musieli zabandażować zranioną dłoń. W zadaniu liczył się czas i oczywiście precyzja wykonania.

Po wnikliwej ocenie ostatniego zadania i przeliczeniu punktacji pierwsze miejsce przyznano drużynie z Gminy Nieporęt.

Wyniki końcowe X Turnieju Wiedzy Turystyczno – Ekologicznej o obszarze ZGZZ:

I miejsce – gm. Nieporęt 19 punktów
II miejsce – gm. Radzymin 18 punktów
III miejsce – gm. Wieliszew 17,5 punktów
IV miejsce – gm. Jabłonna oraz Legionowo 17 punktów
V miejsce – gm. Dąbrówka oraz gm. Serock 15,5 punktów

Gratulujemy naszym zawodniczkom! Życzymy dalszych sukcesów w konkursach wiedzy.