Święto Konstytucji 3 maja

3 maja w Nieporęcie mieszkańcy gminy świętowali 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji.

DSC_5181Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez księdza Stanisława Chałbińskiego, który skierował do wiernych piękne słowa o patriotyzmie i miłości do Ojczyzny. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe: 9 batalionu dowodzenia, Ochotniczych Straży Pożarnych z Nieporętu, Wólki Radzymińskiej i Kątów Węgierskich, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym, SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, SP im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, SP im. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, SP im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, SP im. Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie oraz szczep 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt. Oprawę artystyczną mszy zapewniła Schola Otwartych Serc z parafii w Stanisławowie Pierwszym.

Po mszy, na Placu Wolności stanęła Kompania Honorowa z 9 batalionu dowodzenia pod dowództwem porucznika Konrada Janikowskiego, poczty sztandarowe, przedstawiciele wojska, władz samorządowych, policji, straży pożarnej oraz mieszkańcy.

W przemówieniu, wójt Maciej Mazur przypomniał, jak wielką rolę w życiu Polaków odegrała i odgrywa do chwili obecnej Konstytucja 3 maja, mimo iż obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy. Zdaniem jej twórców była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny”. W trudnych czasach zaborów Polacy uważali obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji za swój patriotyczny obowiązek. Siła jej przesłania i stała obecność w świadomości narodu miały ogromny wpływ na zachowanie ciągłości polskiej kultury.

Apel Pamięci Oręża Polskiego odczytał major Sebastian Jurkowski, a po nim rozległa się trzykrotna salwa honorowa. Uroczystości zakończyła defilada Kompanii Honorowej oraz pocztów sztandarowych na Placu Wolności, dla której pięknym tłem była biało-czerwona flaga zdobiąca budynek Urzędu Gminy.