Pokaż klasę, posprzątaj po swoim pupilu

Zanieczyszczenia, jakie pozostawiają wyprowadzane na spacer psy są dokuczliwe dla wszystkich osób, poruszających się w przestrzeni publicznej. Chwila nieuwagi na chodniku i musimy zająć się czyszczeniem obuwia, zamiast biec do autobusu. Spacer leśnym parkiem przypomina slalom, wytyczony przez wyjątkowo ambitnego organizatora trasy. Miejsca zabaw dla dzieci też nie są wolne od pułapek, a to właśnie tam powinniśmy szczególnie dbać o czystość, mając na uwadze zdrowie najmłodszych. Problem nasila się zwykle wiosną, gdy topniejący śnieg odsłania liczne miejsca, w których zwierzęta załatwiały swoje potrzeby.

Najlepsze rozwiązanie – to posprzątanie.
Ustawienie na terenie gminy koszy na odchody zwierząt to jeden z elementów akcji, która ma prowadzić do utrzymania czystości w miejscach publicznych. Podstawą jest jednak poczucie odpowiedzialności właścicieli czworonogów. Gdy sprzątnięcie tego, co zostawił pies stanie się nawykiem, skończą się niechętne komentarze pod adresem właścicieli, a spacery przestaną kojarzyć się nam z omijaniem pułapek. Potrzeba niewątpliwie czasu, aby osiągnąć taki efekt, ale musimy spróbować.

Pierwsze kosze zlokalizowane zostały: jeden na osiedlu Głogi – na ulicy Sienkiewicza, przy parkingu obok parku leśnego; dwa przy ścieżce rowerowej – jeden przy kładce w Nieporęcie od strony ulicy Dworcowej, drugi od strony ulicy Izabelińskiej; na placu Wolności; na osiedlu w Białobrzegach i na osiedlu w Zegrzu Południowym.

Ich liczba będzie systematycznie zwiększana na terenie całej gminy. Kosze zaopatrzone są w papierowe torebki, w każdej znajduje się tekturowa łopatka. Ten zestaw higieniczny nie zanieczyszcza dodatkowo środowiska. Zachęcamy do sprzątania po naszych czworonogach – pokażmy klasę!

Apelujemy również, aby do wyraźnie oznakowanych koszy nie wrzucać innych odpadów.
Te wrzucamy do właściwych pojemników.