Święto Gminy na 100-lecie niepodległości

Święto Gminy miało w tym roku wyjątkowy charakter – zainaugurowało gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Do udziału w Świecie Gminy zaproszone zostały wszystkie gminne przedszkola i szkoły, Filie Gminnego Ośrodka Kultury oraz zespoły seniorów. Blisko 300 barwnie ubranych młodych wykonawców szło na czele parady rozpoczynającej święto, a prowadziła ją Młodzieżowa Orkiestra Dęta Moderato. Korowód wydłużał się, bo przyłączali się do niego kolejni uczestnicy. Sto biało-czerwonych balonów poszybowało w powietrze i obchody 100-lecia niepodległości zostały oficjalnie rozpoczęte.

Występy zespołów przedszkolnych i szkolnych stanowiły bardzo mocny punkt programu estradowego. Na scenie rozgrywały się prawdziwe wielkie emocje, gdy trema dawała znać o sobie i przeszkadzała w występie, ale wielki i serdeczny doping widowni mobilizował i wywoływał szczęśliwy uśmiech na twarzy małego wykonawcy. Wszystkie piosenki i tańce zostały fantastycznie wykonane i duża scena stała się przyjaznym miejscem.

Gminne szkoły podstawowe przygotowały też kolorowe stoiska, w których działo się wiele ciekawych rzeczy. Były doświadczenia chemiczne i fizyczne, gry zręcznościowe i zabawy plastyczne oraz wystawa prac z pleneru malarskiego.

Występy estradowe były prawdziwie międzynarodowe. Przy okazji święta gminę odwiedziła delegacja z ambasady Bułgarii oraz z partnerskiego miasta słowackiego Strazske. W jej składzie był znakomity zespół ludowy Strażskanie, nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Na scenie wystąpił także zespół ludowy z Białorusi, z bardzo różnorodnym repertuarem. Zaprezentowały się również zespoły z ośrodków kultury i zespoły seniorów, zapraszając do wspólnej zabawy. Nie można było odejść spod sceny, żeby nie stracić ciekawego występu. No chyba, żeby kibicować pokazom gminnych straży pożarnych. Strażacy sprawili wszystkim radość, chłodząc wodą w ten upalny dzień.

Wielką atrakcją były przygotowane przez wojsko niespodzianki. Duże zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych, wzbudził czołg Leopard, który udostępniła 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Białobrzegach i I Brygada Pancerna z Wesołej. Swoje stoisko miały również 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia DG RSZ, 9 Batalion Dowodzenia oraz WKU Warszawa Śródmieście. S

Sołtysi gminy tradycyjnie przygotowali wspaniały poczęstunek – stosy kanapek w ich stoisku znikały w błyskawicznym tempie.

Wieczorem śpiewaliśmy wspólnie z zespołem Sound’n’Grace, żeby chwilę później oglądać na plaży pokaz ogni sztucznych. To był piękny dzień i równie piękne święto, za które organizatorom i wszystkim artystom serdecznie dziękujemyJ.

 

 

5_festyn_balony