Mimo porywistego wiatru, deszczu, a momentami nawet gradu, ponad 250 osób stawiło się na starcie 2. Biegu Niepodległości w Gminie Nieporęt.

Tak jak w ubiegłym roku biegaliśmy w Stanisławowie Pierwszym, na dystansach 4,75 km i 10 km, ten drugi na trasie atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Biegacze raz jeszcze pokazali, że nawet zmieniającą się co kilka minut  pogoda nie jest im straszna. A wiało momentami i lało tak, że odechciewało się wszystkiego. Z wyjątkiem biegania…

Na „dychę” główna pula została „w rodzinie”. W bardzo mocnej stawce mężczyzn bezkonkurencyjny był Piotr Parafianowicz. Biegacz na orientację UNTS Warszawa (34:38) o blisko 40 sekund wyprzedził Sergiusza Sobczyka. Trzeci był Sylwester Kuśmierz, czwarty… chodziarz Adrian Błocki, a piąty znany ultramaratończyk Paweł Żuk.

Przewaga Piotra byłaby zapewne bardziej okazała, gdyby zaraz na początku trasy nie skierował się w złą uliczkę i nie dołożył ponad 200 metrów. „Złość na tę sytuację poniosła mnie na kolejnych kilku kilometrach i nie miałem problemu ze zwycięstwem” – relacjonował na mecie pół żartem, pół serio.

Wśród Pań klasą dla siebie była dziewczyna Piotra Parafianowicza, także orientalistka Zuzanna Kubicka (42:31), która o blisko półtorej minuty wyprzedziła Michalinę Ziendarę. Podkreślić należy, iż panna Michalina nie skończyła jeszcze 18 lat – gratulacje!

Towarzyszący bieg na 4,75 km wygrali Dariusz Wieczorek (17:40) i Matylda Jasińska (21:49). Sukcesu Darka można było się spodziewać, był faworytem krótkiego dystansu. Na mecie bardzo się cieszył i podkreślał, że na bieganie nigdy nie jest za późno, skoro „w jego wieku też można wygrywać”. Rzeczywiście, Wieczorek ma 48 lat, czas 17:40 na blisko 5-km dystansie naprawdę wzbudza szacunek!

Wśród pań rywalizacja była bardziej zacięta, 15-letnia zaledwie Matylda Jasińska wyprzedziła Martę Truszkowską o zaledwie 7 sekund.

Biegi dorosłych poprzedziła rywalizacja dzieci. Na starcie biegów na 400 i 800 metrów stanęło blisko 80 młodych zawodników. Oni mieli znacznie więcej szczęścia do pogody, towarzyszyło im chwilami nawet piękne słońce.

Serce się radowało, gdy dzieciaki dawały z siebie wszystko i do ostatniego metra toczyły walkę o każdą pozycję. Wielką klasę pokazały dziewczyny, które „dołożyły” kolegom na obu dystansach. W biegu na 400 m (dzieci w wieku 6-8 lat) Liliana Górecka wyprzedziła Kubę Kozłowskiego na ostatnich metrach, tuż przed metą. Na dystansie dwukrotnie dłuższym (dzieci 9-12 lat) Wiktoria Wierzchowska była pierwsza bezapelacyjnie, a Kasia Grzech finiszowała trzecia w całej stawce. Dwie super szybkie dziewczęta zdołał przedzielić tylko Dawid Klimek.

źródło: www.festiwalbiegowy.pl

Wyniki:

10 km

Mężczyźni:

1. Piotr Parafianowicz – 34:38
2. Sergiusz Sobczyk – 35:16
3. Sylwester Kuśmierz – 35:56
4. Adrian Błocki – 37:11
5. Paweł Żuk – 37:17

Kobiety:

1. Zuzanna Kubicka – 41:31
2. Michalina Ziendara – 43:58
3. Angelika Apanowicz – 44:32
4. Klaudia Roguska – 46:01
5. Marta Bazańska – 47:25

Pełne wyniki: TUTAJ