Święto Niepodległości w gminie Nieporęt

Patriotycznie, muzycznie i sportowo – w taki sposób świętowaliśmy w gminie Nieporęt 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

10 listopada już od rana na Placu Wolności w Nieporęcie stanęły stoiska historyczno-edukacyjne, które odwiedzali uczniowie gminnych szkół oraz wychowankowie przedszkoli. 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach zorganizowała pokaz sprzętu wojskowego oraz indywidualnego wyposażenia żołnierzy. Dzieci oglądały wozy bojowe, jeździły wojskową półciężarówką i szukały skarbów z wykrywaczem metalu. Muzeum Wojska Polskiego udostępniło wyposażenie jednostek „Cichociemnych” oraz  wóz powstańczy Kubuś, Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach militaria z lat 1914-1945, a Stowarzyszenie „Żołnierze Mazowsza” przygotowało dla dzieci „żywą lekcję historii” z okresu wojen napoleońskich. W stoisku firmy GAZ SYSTEM SA na dzieci czekały gry planszowe oraz zręcznościowe.

W południe w uroczystej oprawie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, dyrektor szkoły wraz nauczycielami, Wójt Gminy Maciej Mazur, radni i sołtysi.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcie NMP w Nieporęcie. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: 9 Batalionu Dowodzenia, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieporęcie, Wólce Radzymińskiej i Kątach Węgierskich, Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym, SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, SP im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, SP im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, SP im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, SP im. Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie oraz harcerze ze szczepu 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt. Oprawę artystyczną mszy zapewnił chór Echo  Nieporętu. W kazaniu ksiądz kanonik proboszcz Władysław Trojanowski podkreślił wielką wartość wychowania patriotycznego, które jest fundamentem suwerenności Polski.

Po zakończeniu mszy, na Placu Wolności stanęła Kompania Honorowa 9 Batalionu Dowodzenia pod dowództwem porucznika Grzegorza Kosieli, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń. Wójt Maciej Mazur w swoim wystąpieniu mówił o patriotyzmie Polaków walczących o wolność Ojczyzny oraz o tym, jak rozumiemy patriotyzm obecnie. W trakcie przemówienia  zwrócił się do najmłodszych uczestników uroczystości, dziękując im za udział w obchodach, za pielęgnowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, dzięki którym mamy wolną i niepodległą Ojczyznę. A jest to bezcenny dar, który powinniśmy cenić i szanować.

Apel Pamięci Oręża Polskiego odczytała porucznik Martyna Winiarska z 9 Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach, a zakończyła go salwa Kompanii Honorowej. Po złożeniu przez delegacje kwiatów przy pomniku pod Dębem Wolności, uroczystości zamknął uroczysty przemarsz Kompanii Honorowej oraz pocztów sztandarowych przed zgromadzonymi gośćmi.

11 listopada świętowaliśmy sportowo, uczestnicząc w I Biegu Niepodległości, który wystartował o godzinie 11.11 spod kościoła NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym. Wzięło w nim udział blisko dwustu uczestników, którzy pokonali dystans 4,75 km. Nawet wyjątkowo niska temperatura powietrza nie zmroziła doskonałego nastroju uczestników, którzy z uśmiechem na twarzy przekraczali metę.

Następnego dnia, w sobotę, chór Echo Nieporętu zaprosił na spektakl „Droga ku Niepodległości”. Dominującym elementem sceny w sali Gminnego Ośrodka Kultury była biało-czerwona flaga, pod którą chór wykonał patriotyczne pieśni Legionów Polskich.

Przed nami jeszcze jeden koncert – 18 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy na występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „Póki Polska żyje w nas” w hali sportowej szkoły w Nieporęcie.

Organizatorzy dziękują współorganizatorowi czwartkowej uroczystości – 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach oraz sponsorom – firmie gaz System SA w Rembelszczyźnie i Krzysztofowi Kostro, a wszystkim uczestnikom obchodów za wspólne świętowanie.