Gminne święto plonów

Piękna słoneczna pogoda z rekordowo wysoką temperaturą zapewniła tegorocznemu „Świętu Ziemniaka” wspaniałą oprawę i sprawiła, że mieszkańcy i turyści bawili się w Stanisławowie Pierwszym do późnego wieczoru.

Gdy gminna flaga powędrowała na maszt przy dźwiękach nieporęckiego hymnu, rozpoczęła się msza święta polowa, którą poprowadził ksiądz proboszcz Tomasz Osiadacz. Na długim stole przed sceną stanęły barwne dożynkowe kompozycje, przygotowane przez sołectwa. Ich gospodarze i przedstawiciele uroczyście przekazali je księdzu proboszczowi, dziękując za tegoroczne plony oraz dary lasów i łąk. Ważnym przesłaniem płynącym ze świątecznego kazania była pochwała i zachęta do podejmowania działań, realizowanych dla wspólnego dobra. Oprawę artystyczną mszy świętej  zapewniła Schola Otwartych Serc, czyli dwie grupy rozśpiewanych uczniów ze szkoły w Izabelinie.

Po zakończeniu liturgii nastąpiło uroczyste rozpalenie dożynkowego ogniska, w którym udział wzięli: Wójt Maciej Mazur, Starosta Robert Wróbel, Zastępca Wójta Alicja Sokołowska, Przewodniczący Rady Eugeniusz Woźniakowski i ksiądz proboszcz Tomasz Osiadacz. Przy ognisku czekały worki z ziemniakami, największy pieczony przysmak święta.

Chwilę później syreny samochodów strażackich zapowiedziały pokazy, podczas których popłynęło dużo wody i piany gaśniczej, a strażacy uwijali się w trakcie zainscenizowanej akcji ratunkowej.

Pierwszy na scenie wystąpił chór „Echo Nieporętu”, po nim zaprezentowała się Schola Otwartych Serc, zespoły z Filii GOK:  Dubi-Du i Dubi-Du Mini z Beniaminowa, Bajlando i Bajlando-Mini z Wólki Radzymińskiej, Studio Piosenki Kącik i Śpiewające Brzdące z Kątów Węgierskich, Wiktoria Dutkowska z Zegrza Południowego, Piena Voce oraz Teatr Obrzędowy z programem „Sobótka” z Nieporętu..

Tradycyjnie, ogłoszone zostały wyniki gminnego Konkursu na najładniejszy ogród, a laureaci odebrali nagrody w postaci sprzętu ogrodniczego. Silna grupa na scenie Gotowała z Maciejem, tym razem doskonałą zalewajkę. Dzięki sprawnemu podziałowi pracy, wszystkie składniki zostały szybko posiekane i doprawione, i już po chwili do skosztowania zupy ustawiła się długa kolejka chętnych. Poznaliśmy też Królową i Króla Ziemniaka, wyłonionych w konkursowej rywalizacji. Panowie na czas wbijali gwóźdź w pieniek, co nie jest łatwe, gdy trzeba też biegać wokół pieńka; panie natomiast starały się ubić śmietanę na masło, co też proste nie jest dla kogoś, kto zwykle przynosi je ze sklepu. Pomimo tych trudności koronacja odbyła się bez przeszkód, w asyście wójta Macieja Mazura i księdza Tomasza Osiadacza.

Przez cały dzień występom artystycznym towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Największa czekała w stoisku sołtysów, którzy przygotowali fantastyczny poczęstunek. Kanapki ze smalcem tworzyły wysokie piramidy, swojskie wędliny pachniały wspaniale, a ciasta kusiły samym wyglądem. Również Rancho Bena tradycyjnie zaprosiło na pyszne placki ziemniaczane. A w gminnym stoisku promocyjnym czekały konkursy ekologiczne i wiedzy o gminie, kolorowanki dla dzieci i materiały informacyjne, a maskotka Bóbr częstował cukierkami i rozdawał balony. Natomiast w strefie zabaw na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie, banji i urządzenia do robienia wielkich baniek mydlanych.

Gdy przyszła pora na wieczorne tańce, najpierw  zaprosił na nie DJ LIGT, a następnie zespół DEJW. Zabawa była doskonała, to był prawdziwy pokaz dyskotekowych umiejętności.

Serdecznie  dziękujemy za przygotowanie atrakcyjnego dnia Radom Sołeckim Stanisławowa Pierwszego, Rembelszczyzny, Aleksandrowa i Izabelina, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury oraz wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się w przygotowanie dożynek i którzy świętowali wspólnie ten dzień.

Sponsorami święta były firmy: Rancho Bena, Jurek Rembelski – firma Event Impression, DJ Light, którym serdecznie dziękujemy.