Festiwal szczodrych serc. Wólka Radzymińska zebrała dla Natalki 106 tysięcy złotych!

W sobotę 13 kwietnia przy remizie OSP w Wólce Radzymińskiej odbyło się największe wydarzenie, jakie pamiętają mieszkańcy tej wsi w gminie Nieporęt. Piknik charytatywny “Razem dla zdrowia Natalii” zgromadził setki miłośników dobrej zabawy w szczytnym celu.

Tego dnia w centrum Wólki Radzymińskiej było rojno już od samego rana. Na parkingu i łące przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej na jeden dzień stanęło prawdziwe miasteczko festiwalowe. Swoje stoiska miały tam szkoły, organizacje i firmy z okolicy – razem prawie 200 wolontariuszy.

O godzinie 12.00 imprezę zainaugurował występ Nieporęckiej Orkiestry Dętej, po którym ruszył bieg, przygotowany przez miejscowy Zespół Szkolno-Przedszkolny i strażaków. 3-kilometrową trasę pokonało ponad 100 zawodników. Wcześniej na szkolnym boisku KS Madziar Nieporęt przeprowadził także turniej piłki nożnej.

Przybyli tłumnie goście pikniku mogli skorzystać z takich atrakcji jak dmuchane trampoliny, przejażdżki konno, ciągnikiem, quadem, Maluchem, pokazy chemiczne i zajęcia z plecenia wianków, fotobudki, gry harcerskie, malowanie dziecięcych buziek i plecenie warkoczyków, wyprzedaż garażowa i loteria fantowa.

W porze obiadowej długie kolejki ustawiły się do stoisk gastronomicznych, gdzie strażacy, nauczyciele, rada rodziców, rada sołecka i wolontariusze oferowali ciasta, dania z parujących kotłów i dymiącego grilla. Wśród dzieci prawdziwą furorę zrobiły zakręcone frytki. Produkty, które tego dnia trafiły na stół, zostały w większości nieodpłatnie przekazane przez przedsiębiorców z gmin Nieporęt i Radzymin.

Równolegle na piknikowej scenie trwał prawdziwy festiwal muzyczny. Jako pierwsze występowały szkoły z Wólki Radzymińskiej, Izabelina, Nieporętu i Stanisławowa, cheerleaderki i karatecy.

Koncerty dorosłych muzyków rozpoczęła Efi – uczestniczka tegorocznych eliminacji do Eurowizji, po której wystąpił znany z X-Factora nieporęcki girlsband ToBeUp oraz wólczański raper Goudie – Bartek Banaszek.

Do wieczora piknik bawił się przy rytmach disco polo. Na scenę wyszli Golden Eye, Cola, Mr Black Mask, zespół Fenix, Subacik, Sylwia Kossakowska i zespół Eksplozja. Gwiazdą sobotniego wieczoru był DEJW, którego koncert ściągnął do Wólki Radzymińskiej dziesiątki fanów z okolicy.

Między występami muzyków na scenie szalała – cała na biało – konferansjerka Paulina Wilgos, na co dzień nauczycielka w SP Józefów. Prowadzone przez nią licytacje produktów i usług miejscowych przedsiębiorców zasiliły konto zbiórki tysiącami złotych.

Wydarzenie zakończył pokaz tańca ognia. Dominika Raczak, Mateusz Lipiński i Kamil Gędziarski oczarowali publikę cyrkową sztuką, dziękując zgromadzonym za szczodrość ich serc.

Wszystkie atrakcje służyły jednemu celowi – zebraniu do puszek jak największej sumy na leczenie Natalii Dąbkowskiej, 17-letniej mieszkanki wsi, chorej na złośliwy nowotwór mózgu. 27 lutego 2024 r. Natalka przeszła drugą operację. Usunięto z jej głowy nowy guz, który powstał z nacieku pierwotnego nowotworu. Dziewczyna jest też poddawana chemioterapii, której koszty pomogli pokryć uczestnicy sobotniej imprezy. Wyniki zbiórki przekroczyły najśmielsze oczekiwania – już pierwszego dnia kwesty osiągnięto  niewyobrażalne 105 784 złote i 45 groszy.

Piknik charytatywny w Wólce Radzymińskiej odbył się z potrzeby serc mieszkańców wsi. Nie doszedłby jednak do skutku, gdyby nie determinacja komitetu organizacyjnego: Olgi Żbikowskiej, Wioli Burczyk i Mariusza Rasińskiego – członków zarządu miejscowej OSP oraz około 200 wolontariuszy: strażaków i członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z rodzinami, kierowniczki filii Gminnego Ośrodka Kultury Anny Piesio, seniorek, nauczycieli, uczniów i rady rodziców, sołtys Moniki Piotrowskiej i rady sołeckiej, ustępującej radnej Ewy Broszkiewicz i jej następcy.Jacka Siurka.

Zebranie tak dużej sumy byłoby jednak niemożliwe bez hojności miejscowych przedsiębiorców – sponsorów wydarzenia. To kilkadziesiąt firm i osób prywatnych, które przekazały pieniądze, produkty do strefy gastronomiczne, lub vouchery na licytację.

Nie wszystkie z wystawionych przedmiotów znalazły nowych właścicieli w sobotę. Komitet organizacyjny zamierza w jeszcze w tym tygodniu dokończyć licytację na Facebooku i sfinalizować zbiórkę z jeszcze wyższym wynikiem.

Piotr Jaworski,
OSP w Wólce Radzymińskiej