.

Upamiętnienie lek. med.  Malinowskiej-Lerman.

8 lutego o godzinie 14.00 na frontonie Centrum Medycznego Nieporęt nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Honorowej Obywatelce Gminy Nieporęt – lek. med. Krystynie Malinowskiej-Lerman. Zapraszamy mieszkańców do udziału w tej wyjątkowej uroczystości.

Krystyna Malinowska-Lerman była wieloletnią kierowniczką Ośrodka Zdrowia w Nieporęcie, lekarzem, społecznikiem oraz jedną z najbardziej znanych i szanowanych osób w powojennej historii Gminy Nieporęt.
            Urodziła się 8 lutego 1935 roku. Ukończyła liceum im. Marii Konopnickiej w Legionowie, a następnie Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie (dziś Pomorski Uniwersytet Medyczny). Rozpoczęła pracę w nieporęckiej służbie zdrowia 28 marca 1962 roku, obejmując stanowisko kierownika Ośrodka Zdrowia, jednocześnie odbywając staż podyplomowy w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim. Specjalizowała się w pediatrii. Od tego momentu już na stałe związała się z gminą Nieporęt, nie będąc jej mieszkanką. Przez 26 lat była kierowniczką Ośrodka Zdrowia i jednocześnie lekarzem kilku kolejnych pokoleń mieszkańców naszej gminy. Aktywnie uczestniczyła we wszelkich pracach związanych z przekształceniami w lokalnej służbie zdrowia, począwszy od Komitetu Budowy Ośrodka Zdrowia, aż po jego budowę i otwarcie 27 września 1980 roku. Była społecznikiem podchodzącym z sercem i otwartością do drugiego człowieka. W 1974 roku otworzyła pierwszy w Polsce Klub Seniora, a w latach późniejszych była członkiem gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
W uznaniu zasług Rada Gminy Nieporęt w 1997 roku przyznała jej pierwszy w historii tytuł Honorowego Obywatela Gminy.
            Swoją pracę zawodową zakończyła przechodząc na emeryturę 29 marca 2012 roku, a wiec równo po 50 latach zatrudnienia w Nieporęcie. Po przejściu na zasłużony odpoczynek, jako Honorowy Obywatel Gminy Nieporęt była częstym gościem uroczystych obchodów świąt narodowych. Odeszła w sobotę 9 lutego 2019 roku, przeżywszy 84 lata. W celu jej upamiętnienia, radni Nieporętu złożyli wniosek o nadanie imienia lek. med. Krystyny Mailnowskiej-Lerman Centrum Medycznemu Nieporęt. Rada Gminy przyjęła w tej sprawie stosowną uchwałę, a dzięki zaangażowaniu prezes Centrum, Anny Góreckiej, 8 lutego o godzinie 14.00  na fasadzie przychodni przy ul. Podleśnej 4 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. Zapraszamy wszystkich mieszkańców.