Dożynki Gminne-Święto Ziemniaka

Gminne święto plonów

7 października w Stanisławowie Pierwszym odbyły się doroczne Dożynki Gminne – Święto Ziemniaka.

Zgodnie z tradycją, Dożynki Gminne rozpoczęły się wciągnięciem na maszt flagi nieporęckiej oraz  Mszą Świętą, odprawioną przez Tomasza Osiadacza – proboszcza parafii NMP Wspomożycielki Wiernych i  księdza dyrektora Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów – Pawła Śmierzchalskiego. Podczas nabożeństwa  delegacje sołeckie przekazały w darze księdzu proboszczowi wieńce dożynkowe, wykonanych z kłosów zbóż, owoców i polnych kwiatów. Zgromadzonych gości, w tym starostę powiatowego Roberta Wróbla, delegację z Dobrego Miasta oraz sołtysów, radnych i  mieszkańców powitał oficjalnie wójt  Sławomir Maciej Mazur. Następnie, zgodnie ze zwyczajem, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w rozpaleniu ogniska.

Występy na scenie otworzył krótki recital Scholi Otwartych Serc oraz występ zespołu z partnerskiej gminy – Kapeli Świątecznej z Dobrego Miasta. Program urozmaicały występy zespołów artystycznych z GOK-u – Echo Nieporętu, Młodzież 50+, Teatr Obrzędowy, Dwa Koloryt i pokaz tańca breakdance. Wręczone zostały nagrody laureatom konkursu na Najpiękniejszy Ogród Przydomowy oraz na Króla i Królową Ziemniaka.  Strażaccy zademonstrowali swoje umiejętności ratownicze oraz samochody i wyposażenie, w tym pojazd Star po karosażu. Na koniec wydarzenia odbył się koncert zespołu SHOW i Sławomira. Przy stoisku promocji gminy, uczestnicy dożynek gminnych mieli możliwość otrzymania książki prezentującej dzieje Gminy Nieporęt w latach 1918 – 2018, publikacji sfinansowanej z budżety gminy, która powstała dzięki zaangażowaniu Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego oraz wzięcia udziału w konkursach z  drobnymi upominkami związanymi z gminą Nieporęt. Na dzieci uczestniczące w dożynkach czekało mnóstwo dobrej zabawy na specjalnie przygotowanych dmuchańcach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania Dożynek Gminnych, szczególnie  sponsorom wydarzenia: Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., firmom KK-Pol, Grodno, Bericap i Rancho Bena.