10 – 11 listopada 2021 – tak świętowaliśmy 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Tegoroczne obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości już za nami. Pogoda była wspaniała. Obchody Święta Niepodległości w Gminie Nieporęt rozpoczęliśmy 10 listopada od złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur,  Dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach płk dypl. dr inż. Piotr Waniek, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie ksiądz Władysław Trojanowski oraz uczniowie, nauczyciele i dyrekcja ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach. Następnie Wójt Gminy Nieporęt uczestniczył w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej, otrzymanej  z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 r.  Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie ksiądz Władysław Trojanowski. W uroczystości udział wzięli również Radni Gminy Nieporęt: Ewa Broszkiewicz, Wojciech Saks, Konrad Szostek, Sołtys Wólki Radzymińskiej Monika Piotrowska, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Lidia Wize, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wólce Radzymińskiej Marta Maliszewska, nauczyciele i najmłodsi wychowankowie. Tablica znajduje się przed szkołą w Wólce Radzymińskiej. Jest to jedno z miejsc upamiętniające wydarzenia wojenne związane z Bitwą Warszawską 1920 roku. Przez cały dzień na Placu Wolności odbywał się Piknik Historyczny dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Dzieci z gminnych  szkół i przedszkoli mogły obejrzeć wojskowe eksponaty, posłuchać wykładu o broni czy pokręcić się na dziale przeciwlotniczym.  Wieczorem odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Po mszy odczytany został Apel Pamięci Oręża Polskiego, a następnie zaproszeni goście złożyli  kwiaty pod pomnikiem na Placu Wolności. W uroczystościach udział wzięli:

ksiądz proboszcz Władysław Trojanowski

płk dypl. dr inż. Piotr Waniek  Dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach,

Komendant Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Sił Zbrojnych płk Robert Pazur

Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych pod dowództwem Porucznika Jakuba Stępniaka 

2 Szwadron 11 pułku Ułanów Legionowych  z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Nieporęt  Piotrem Pietruchą

Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Anna Brzezińska

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego  Robert Wróbel

Komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Legionowie starszy  brygadier  Radosław Parapura

Komendant Komisariatu Policji w Nieporęcie Pani  komisarz  Aneta Wasiluk

Radni Powiatu Legionowskiego – Pani Agnieszka Powała  i Pan Wiesław  Smoczyński

Przewodnicząca Rady Gminy Nieporęt Pani Bogusława Tomasik,  Radni  i Sołtysi Gminy Nieporęt

Zasłużeni dla Gminy Nieporęt : Henryka Galas, Elżbieta Kotowska, Marian Oszczyk, Zenobia Sołtys, 

Beata Wilk

11 listopada już po raz piaty odbył się Bieg Niepodległości w Gminie Nieporęt. Gospodarzami imprezy byli Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur oraz Proboszcz Parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym ksiądz Tomasz Osiadacz. O obsługę techniczną biegu zadbała Fundacja Festiwal Biegów oraz wolontariusze, czyli uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie Pierwszym i ze Szkoły Podstawowej w Józefowie.

Uczestnicy ze względu na wiek i dystans biegowy mogli startować w jednym z czterech wyścigów: na 400 m, 800 m, 5,6 km oraz biegu głównym na 10 km. Na starcie pojawili się nie tylko biegacze z naszej gminy czy powiatu, ale i z dalszych zakątków kraju. Nie zabrakło biegowych celebrytów. W biegu na 5,6 km wystartowała rekordzistka świata w biegach długodystansowych Patrycja Bereznowska. Bez względu na wiek, czy pokonany dystans wszyscy doskonale się bawili. Na biegaczy i ich kibiców na placu przed kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym czekał wspaniały, gorący poczęstunek oraz mnóstwo słodkości, w tym tort w kształcie Polski! Sponsorami V Biegu Niepodległości w Gminie Nieporęt byli: KK POL, Lantmännen Unibake, Pracownia Cukiernicza Sieradzcy, „Ranczo Bena”, „Sala Grand”, Restauracja Soprano, Dom Handlowy ANNA.

Zapraszamy do obejrzenia szerszej galerii zdjęć z V Biegu Niepodległości: https://www.nieporet.pl/galeria/v-bieg-niepodleglosci/